"Zákon dává takovou možnost prezidentovi a vládě v zájmu ochrany naší svrchovanosti před útoky," řekl Andrej Klišas, šéf ústavně-právního výboru Rady federace.

Poslanci nyní podle něj pečlivě studují, nakolik rozhodnutí o konfiskaci jmění zahraničních firem a cizinců odpovídá ruské ústavě. "O tom, že je v souladu s evropskými standardy, nepochybujeme," prohlásil Klišas.

"Jakékoli sankce musejí být oboustranné," doplnil.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé v Doněcku demonstrovali za odchod ruských vojsk z Krymu. Zdroj: Reuters

Zvažují sankce

Západ zvažuje sankce proti Rusku po vpádu ruských jednotek na ukrajinský Krym. Podle amerických novinářů se uvažuje o omezení výdeje víz odpovědným ruským činitelům a ekonomických restrikcích či o zmrazení majetku ruských institucí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruské námořnictvo drží v obklíčení ukrajinskou flotilu. Zdroj: Reuters

Evropská unie navrhuje pozastavit jednání s Ruskem o liberalizaci vízového režimu, pokud Moskva nepřispěje k uvolnění vyhrocené situace. Rozhodovat se má na čtvrtečním mimořádném summitu EU.

Rusko už v úterý pohrozilo, že na sankce odpoví, ale ne „zrcadlově a symetricky“. Poradce prezidenta Vladimira Putina varoval, že by se Moskva mohla vzdát dolaru jako rezervní měny a přestane splácet dluhy americkým bankám. [celá zpráva]