Podle Putina by mohla být armáda povolána, aby situaci na Krymu „normalizovala”. Horní komora návrh schválila jednomyslně.

Text Putinovy žádosti k nasazení vojáků čtěte zde

Rusko stále oficiálně prohlašuje, že na žádnou intervenci nemyslí, současně však na Krymu operují jeho vojáci a v Dumě padají slova o potřebě vyslání armádního kontingentu.

Ruské síly u Sevastopolu

Ruské síly u Sevastopolu

FOTO: ČTK/AP

"Výbor dumy schválil výzvu adresovanou ruskému prezidentovi, ve které ho zákonodárci žádají, aby přijal opatření ke stabilizaci situace na Krymu a aby využil veškeré možnosti k ochraně obyvatel Krymu před tyranií a násilím," citovala v sobotu ČTK předsedu dolní komory Sergeje Naryškina.

Jeho kolegyně Matvijenková z horní komory dodala, že Rusko by z bezpečnostních důvodů mohlo vyslat na Krym "menší kontingent vojáků". Ruská armáda by podle ní na Krymu zajistila bezpečnost černomořské flotily a ruských občanů.

Znepokojená Praha

Před vyhrocováním situace v sobotu varovalo české ministerstvo zahraničí. Uvedlo, že je „hluboce znepokojeno informacemi o přesunech ozbrojených sil Ruské federace”.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruská loď u pobřeží Krymu

Pozice proruského premiéra je podle Kyjeva nelegální

Etničtí Rusové na Krymu odmítají uznat autoritu nové ukrajinské vlády a nadále se staví za svrženého prezident Viktora Janukovyče. Na podporu Janukovyče v sobotu demonstrovalo také několik tisíc lidí v Doněcku a Charkově. Z Charkova je hlášeno několik desítek zraněných při střetech s příznivci nové ukrajinské vlády.

Video

Expirované video

Proruští demonstranti obsadili administrativní budovu v Charkově

Mezitím úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov označil dekretem za nelegální nedávné jmenování proruského premiéra autonomního Krymu Sergeje Aksjonova.

Aksjonov už ve čtvrtek požádal Moskvu o finanční pomoc, v sobotu pak také o pomoc za účelem udržení bezpečnosti. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Reportéři natočili v Simferopolu konvoj ruských vojenských vozidel

Neuznání jeho jmenování ze strany Kyjeva souvisí také s pohybem ruských vojáků na Krymu mimo námořní základnu v Sevastopolu, kterou má pronajatou ruská černomořská flotila. Ruští vojáci se bez souhlasu úřadů nemohou pohybovat mimo základnu. Už přitom zabrali několik strategických objektů.

Rusko nadále tvrdí, že mu nejde o intervenci na Krymu. Současně ale už v průběhu týdne varovalo, že nekompromisně zasáhne, aby ochránilo své krajany. V pohotovosti jsou vojska středního a západního okruhu v Rusku. Rusové také posilují své stavy na sevastopolské základně. [celá zpráva]

Také Kyjev tvrdí, že nechce ozbrojenou konfrontaci, v sobotu však už uvedl své síly v oblasti do bojové pohotovosti. Jeden z vůdců dosavadní opozice a kandidát na prezidenta Vitalij Kličko vyzval k mobilizaci ukrajinské armády.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Příslušníci ruské černomořské flotily v Sevastopolu

Krym v 50. letech minulého století daroval Ukrajině někdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov. Územní celistvost Ukrajiny garantovaly světové mocnosti včetně Ruska v Budapešťském memorandu v roce 1994.