„Předevčírem jsem kontaktoval Juliji Tymošenkovou. Kromě jiného vyslovila svůj názor, že chce kandidovat v prezidentských volbách,” řekl vedoucí představitel donedávna opoziční strany UDAR Vitalij Kličko novinářům v ukrajinském parlamentu.

„Nevidím na tom nic špatného, ale bude vypadat velmi zvláštně, pokud spolu budou opoziční síly soutěžit. Ale doufám, že pokud k této konkurenci dojde, bude čestná, průzračná a podle současných evropských zásad, “ dodal Kličko s odkazem na svůj vlastní úmysl kandidovat.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Julije Tymošenková na záběrech z vězeňské cely

Nová ukrajinská vláda, která se zformovala po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče, chce volby uspořádat 25. května.

Legitimitu těchto voleb ale Janukovyč neuznává a považuje se stále za hlavu ukrajinského státu. Zároveň trvá na tom, aby byla dodržena původní dohoda s opozicí, která počítala s volbami letos v prosinci. [celá zpráva]

Tymošenková: Stíhání bylo politickou mstou

Tymošenkovou propustili z vězení minulý týden v sobotu krátce po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče, který byl jejím politickým protivníkem. Za mřížemi strávila tři roky. Odsouzena byla na sedm let za zneužití pravomocí v souvislosti s nevýhodnou smlouvou o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu.

Tymošenková tvrdila, že stíhání bylo politickou mstou Janukovyče. To, že chce kandidovat na prezidentku, prohlásila původně hned po svém propuštění v Charkově, pak se ale objevily informace, že o vrcholné politické funkce nestojí. [celá zpráva]