Konzervativec Sarkozy, který po své letošní volební porážce socialistou Françoisem Hollandem oznámil odchod z politiky, označil nyní svůj návrat v roce 2017 za nezbytný vzhledem k tomu, že stav Francie bude podle něj v příštích letech velmi špatný, uvedl podle listu bývalý ministr zemědělství a Sarkozyho stranický kolega Bruno Le Maire.

"Otázkou není vědět, zda se vrátím, ale zda mám na výběr, zda by bylo morální vůči Francii se nevrátit. Nemohu morálně selhat vůči Francouzům. V roce 2017 nebudu mít jinou možnost," vysvětloval podle ministra Sarkozy svůj plánovaný návrat do vysoké politiky.

Sarkozy, který od jara žije převážně v ústraní na jihu Francie, trávil různé zahraniční dovolené a připravoval se k návratu ke kariéře právníka, se k článku, který list zveřejnil ve středu ráno a převzala vzápětí ostatní místní média, dosud nevyjádřil.

Tvrzení satirického listu Canard Enchaîné přišlo v době, kdy by nyní podle nejnovějšího průzkumu agentury Ifop volilo57letého Sarkozyho 54 procent Francouzů, zatímco Hollandeova obliba klesla na 41 procent.
Pokud by šel do prezidentských voleb v roce 2017, stal by se Sarkozy prvním francouzským prezidentem, který bude usilovat o další mandát i ve volbách, které nenásledují po jeho funkčním období, poznamenala agentura Reuters.