Podle televize SkyNews se u Breivika rozvinula paranoidní schizofrenie a měl by být hospitalizován na klinice po předem neurčenou dobu, zřejmě celý život.

Profesor Svein Holden ho popsal jako člověka, který žije ve svém světě z klamných deziluzí.

K jeho jednání uvedl: "Je přesvědčen, že je vybrán rozhodovat, kdo má žít a kdo zemřít.  Vidí se jako nejdokonalejší rytíř od druhé světové války. Prohlásil, že tyto popravy provedl pro svůj lid."

Breivik na internetu zveřejnil své foto v potápěčské výstroji s automatickou zbraní.

Breivik na internetu zveřejnil své foto v potápěčské výstroji s automatickou zbraní.

FOTO: Reuters

Komplexní zpráva

Zpráva psychiatrů má 230 stránek. Vznikla na základě třinácti pohovorů s Breivikem, uvedla BBC.

Když ji předávali, psychiatr Torgeir Husby řekl novinářům: „K závěrům jsme dospěli bez jakýchkoli pochybností.“

Dodal, že Breivik ochotně spolupracoval, a doplnil, že vytvořit zprávu bylo velmi náročné, že to je nejkomplexnější zpráva, jakou kdy dělal.

I Breivikův advokát Geir Lippestad opakovaně naznačoval, že jeho mandant není duševně v pořádku a má „vlastní vnímání reality“. Na důkaz uváděl i způsob, jakým komunikoval s policií, když volal z ostrova, kde postřílel 69 lidí. Po padesáti minutách střelby volal, že se vzdává. Když policista zazmatkoval, pokračoval ve střelbě. [celá zpráva]

Video

Expirované video

Masakr na dětském táboře v Norsku. Reportáž z letošního července. Zdroj: Reuters

Breivik zabil celkem 77 lidí, dalších 151 zranil.

Pokud by byl shledán příčetným, mohl by dostat trest v délce 21 let, který by ale mohl být i prodloužen, pokud by experti shledali, že pro společnost představuje stále nebezpečí. je ale otázkou, jak se soud ke zprávě postaví.