Klaus v úterý Janukovyče požádal o osobní ujištění, že v případě bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové nejde o politický proces. [celá zpráva]

Po příchodu Janukovyče k moci na začátku loňského roku byla zahájena řada soudních řízení proti bývalým státním činitelům. Nejznámější je nynější proces s Tymošenkovou, která je od minulého týdne ve vazbě, a s bývalým ministrem vnitra, jež je ve vězení už od konce loňského roku.

"Ani jeden z nynějších soudních procesů s účastí bývalých státních úředníků není a nemůže být politicky motivován. Jako garant ústavy Ukrajiny za to osobně odpovídám. A jsem přesvědčen, že pro každého občana Ukrajiny je dnes důležité, že všichni občané jsou si před zákonem rovni a soud jako nezávislé rameno moci může vynést spravedlivý rozsudek," uvádí se podle RIA Novosti v dopise Klausovi, jehož text zveřejnila Janukovyčova tisková služba.

Tymošenková se ve středu dostavila k soudu s kyticí od příznivců.

Tymošenková se ve středu dostavila k soudu s kyticí od příznivců.

FOTO: Alexander Prokopenko, Reuters

Podle agentury AFP Janukovyč odmítl výzvy k tomu, aby zasáhl ve prospěch Tymošenkové. "Ukrajinský soudní systém je nezávislý a nestranný. Nemohu a nechci se vměšovat do práce ukrajinských soudů. Pokud bych to udělal, jen bych problém vyostřil. Považuji jakékoli politické a jiné vměšování do činnosti soudů za nepřípustné," uvedl Janukovyč v komuniké, které vydal prezidentský úřad.

Drží ji za pohrdání soudem

Tymošenková je souzena kvůli údajnému zneužití pravomocí v souvislosti se smlouvou o dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu v roce 2009. Jejím vzetím do vazby soud 5. srpna vyhověl žádosti obžaloby. Zdůvodnil to tím, že obžalovaná pohrdá soudem. Následovala vlna kritiky a nesouhlasu z celého západního světa.

Proces, který v Kyjevě začal už v červnu, pokračoval ve čtvrtek výslechem svědků.