„Toto chování je dneska opravdu nepřípustné, musí se patřičně potrestat, na tom jsme se sjednotili,“ řekl na Kaddáfího adresu ministr a dodal, že obě země zastávají „tvrdý přístup k režimu plukovníka Kaddáfího“.

Schwarzenberg čelil minulý týden kritice za výzvu k nevměšování se do událostí v Libyi.

Co se týče případného zavedení sankcí vůči Tripolisu, Praha se podřídí rozhodnutí Evropské unie. „Ani české ani gruzínské banky bohužel nemají uložené peníze od libyjských papalášů. Budeme se řídit tím, co řekne EU, není to předmět našeho bezprostředního zájmu, protože na tom můžeme málo měnit,“ vysvětlil.

Vašadze Česku poděkoval za podporu, kterou zemi poskytlo po válce s Ruskem v létě 2008, a ocenil, že Praha dělá pro Gruzii „vše, co je v jejích silách“.

„Tuto otázku otevíráme, když je to příhodné, na poradách ministrů zahraničí EU nebo na jiných fórech, kde se nám zdá, že je nutné připomenout, že tento protiprávní stav existuje,“ doplnil Schwarzenberg.

Jak vyplynulo z depeší americké ambasády v Praze, které nedávno zveřejnil server WikiLeaks, ČR po vypuknutí konfliktu chtěla, aby NATO vyslalo do Gruzie mírové jednotky. [celá zpráva]