Agentura Reuters s odvoláním na ruskou prokuraturu uvedla, že se oheň přehnal přes kolomenskou leteckou základnu asi 100 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Ruské ministerstvo obrany to dosud popíralo a dokonce tvrdilo, že taková základna vůbec neexistuje. Podle prokuratury byly na základně zničeny budovy štábu, finančního úřadu, klubu, dvě garáže, 13 leteckých hangárů, v nichž bylo různé letecké zařízení, ale ne letouny, a 17 parkovišť s automobily, cituje ze zprávy ČTK.

Internetový portál Lifenews.ru tvrdí, že požár zasáhl základnu už 29. července a že živel zničil na 200 letounů a vrtulníků za milióny dolarů.

Některé z devastujících požárů se vymkly kontrole, prohlásil ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu, aniž upřesnil kritické lokality. Rostou obavy, že není dost hasičů. Do boje s ohněm se proto zapojily tisíce příslušníků armády.


Zatímco oficiální zprávy uvádějí 40 mrtvých, neoficiální o dva více. Z 323 zraněných jich zůstává hospitalizováno 62. Za jediný den počet lidí, kteří ztratili střechu nad hlavou, vzrostl z 2210 na 3069, přičemž zničených domů je už 1902.

V úterý zuřilo 719 požárů. Spáleno už bylo 172 400 hektarů porostu. Situace je kritická v sedmi regionech.


Boj s ohněm ztěžuje hustý dým. Kvůli němu nemohla být ve nejpostiženější Vladimirské oblasti nasazena hasicí letadla ani vrtulníky s vaky na vodu. V pondělí mohly vzlétnout jen vrtulník Mil Mi-8 a dvouplošník Antonov An-2 k monitorovacím letům. V úterý byly připraveny k hasebnímu zásahu vrtulníky Mi-8 a Mi-26 a těžký proudový letoun Il-76. Kvůli hustému dýmu však stroje zůstaly na zemi.

Hasiči však tvrdí, že to není až takový problém. „Pozemních sil i prostředků k boji s ohněm je dost,“ uvedl jejich mluvčí s tím, že oblasti je nasazeno 1100 hasičů a 300 vozidel. Do oblasti bylo posláno dalších 15 vodních bombardérů.

Celkem se na hašení požárů podílí 155 000 lidí a 25 000 technických prostředků včetně 51 vodních bombardérů.