"Souhlasili jsme, že emise oxidu uhličitého se musí nejprve zastavit (na stávající úrovni) a pak podstatně snížit," uvedla Merkelová po jednání.

"Cíl snížit emise skleníkových plynů v tomto poměru, jak navrhly evropské země, byl přijat státy G8 jako celkem," řekla kancléřka, jejíž země summit hostí. To by znamenalo, že se sedm nejvyspělejších zemí světa a Rusko dohodly snížit do roku 2050 na polovinu emise skleníkových plynů, které urychlují oteplování klimatu.

Podle zpráv ze summitu se všichni také shodli, že budou jednat o nové smlouvě, která by nahradila Kjótský protokol.

Chybí přesné závazky

Merkelová ale neuspěla se snahou stanovit jasný plán pro postupné snižování. USA odmítly už předem výzvu k pevným hodnotám postupného snižování. V protokolu je uvedeno jen vágní spojení "podstatné snížení", píše agentura Reuters.

Agentura AP upozorňuje, že země G8 slíbily snížení o 50 procent "jako celek" s tím, že každá sama zváží, jak by k dosažení tohoto cíle do roku 2050 co nejvíce přispěla. Vedoucí představitelé jednotlivých zemí G8 se  k žádnému konkrétnímu snížení emisí nezavázali.

Nebylo ani oznámeno, k jakému výchozímu datu se má padesátiprocentní snížení vztahovat. Německo před summitem navrhovalo vycházet ze stavu k roku 1990, v nynějším prohlášení Merkelové však toto datum zmíněno nebylo.

Greenpeace je nespokojeno

Ekologické hnutí Greenpeace v první reakci označilo heiligendammský kompromis o ochraně klimatu za zklamání, protože neobsahuje konkrétní čísla. "To je absolutně málo," prohlásil mluvčí organizace Jörg Feddern a dodal: "Potřebujeme závazné údaje. Vše ostatní není žádný úspěch, ale jen posunutí problémů do budoucnosti."

Merkelová uvedla, že o konkrétních hodnotách se bude jednat na prosincové konferenci OSN o klimatu na Bali. Státy G8 se podle ní budou na konferenci zasazovat o všeobecné přijetí závazku na snížení emisí skleníkových plynů na polovinu a postupovat tak, aby jednání na Bali "vyústilo do jednoznačného závěru" během roku 2009.