Hlavní obsah
Primář nemocnice v Omsku Anatolij Kaliničenko Foto: Evgeniy Sofiychuk, ČTK/AP

Žádný jed, Navalnyj má metabolickou poruchu, tvrdí lékaři v Omsku

Hlavní „pracovní diagnózou”, se kterou pracují ruští lékaři v případu hospitalizovaného opozičního vůdce Alexandra Navalného, je metabolická porucha. V jeho těle prý naopak stále neobjevili stopy po možné otravě.

Primář nemocnice v Omsku Anatolij Kaliničenko Foto: Evgeniy Sofiychuk, ČTK/AP
Žádný jed, Navalnyj má metabolickou poruchu, tvrdí lékaři v Omsku

„Máme několik pravděpodobných diagnóz. Zvažujeme i možnost otravy, ale zatím jsme nenašli stopy jedu v jeho krvi ani moči,“ citovala agentura Ria Novosti zástupce vedoucího lékaře omské nemocnice Anatolije Kaliničenka. Podle něj jsou vzorky zkoumány v Omsku i v Moskvě.

Lékaři podle něj už vyloučili, že by za zdravotním stavem Navalného stála mrtvice, infarkt či virové onemocnění včetně nákazy koronavirem. Lídr protiputinovské opozice v Rusku Navalnyj skončil v nemocnici poté, co se mu v letadle cestou z Tomsku do Moskvy udělalo nečekaně zle. Z letiště v Omsku, kde letoun kvůli tomu mimořádně přistál, jej odvážela záchranka už v bezvědomí.

Jeho nejbližší spolupracovníci jsou přesvědčeni, že byl otráven. Jed údajně pozřel na letišti v Tomsku v čaji, který jako jediný ten den před letem požil. V jeho těle však podle lékařů dosud nebyly objeveny žádné stopy jedu. Na kůži a oděvu se sice našly chemikálie, byly to ale běžné látky, jako například z plastových kelímků, uvedl vedoucí lékař.

Převoz není možný, tvrdí ruští lékaři

Už dříve v pátek ráno lékařské konzilium v omské nemocnici dospělo k závěru, že současný zdravotní stav Navalného neumožňuje jeho převoz. Navalného mluvčí Kira Jarmyšová k tomu na twitteru napsala, že za tímto rozhodnutím stojí Kreml. Podle ní se snaží převoz zdržet, aby „stopy jedu v těle už nemohly být prokázány“.

V Omsku už mezitím přistálo německé letadlo. Jak kancléřka Merkelová, tak i francouzský prezident Emanuel Macron nabídli Navalného rodině, že se o jeho léčbu postarají ve francouzské nebo německé nemocnici.

Navalnyj patří k nejvýraznějším postavám ruské opozice a v minulosti byl vícekrát vězněn. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v roce 2018 dospěl k závěru, že opakované zadržování Navalného ruskými úřady v období 2012–2014 bylo politicky motivované.

Před rokem byl Navalnyj během pobytu ve vězení převezen do nemocnice, údajně kvůli alergické reakci. Uvedl tehdy, že mohl být otráven.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků