Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump s jordánský král Abdalláhem II. při setkání v Bílém domě Foto: Yuri Gripas, Reuters

Trump slíbil jordánskému králi zničení IS a pomoc s běženci

O nutnosti co nejdříve zajistit mír na Blízkém východě a umožnit návrat domů uprchlíkům zaplavujícím Jordánsko a další země jednal ve středu americký prezident Donald Trump s jordánským králem Abdalláhem II. Tradičnímu americkému spojenci Trump slíbil, že Spojené státy dovedou mezinárodní koalici ke konečnému zničení teroristické organizace Islámský stát (IS), která „ohrožuje civilizaci“.

Prezident USA Donald Trump s jordánský král Abdalláhem II. při setkání v Bílém domě Foto: Yuri Gripas, Reuters
Trump slíbil jordánskému králi zničení IS a pomoc s běženci

„Zničíme ISIS (jedna z používaných zkratek pro Islámský stát) a ochráníme civilizaci. Nemáme na výběr,“ řekl Trump na společné tiskové konferenci s jordánským panovníkem, který během návštěvy v Bílém domě ocenil vůdčí roli USA v koalici potýkající se s islámskými radikály.

Americký prezident prohlásil, že současnou chaotickou situaci na Blízkém východě zdědil po svém předchůdci Baracku Obamovi, jehož málo důrazný přístup k IS často kritizuje. Na dotazy novinářů, jak dosavadní strategii bojů proti islamistům v Sýrii či Iráku změní, však konkrétní nebyl.

Bez bližších podrobností prohlásil, že hodlá konečně přiblížit mírové řešení na Blízkém východě a zajistit cestu domů několika milionům uprchlíků zvláště ze Sýrie, kteří se uchýlili do Jordánska, Libanonu či Turecka.

Jordánskému králi rovněž slíbil, že USA poskytnou jeho zemi další finanční zdroje, které mají pomoci pokrýt náklady s péčí o běžence.

Izrael a Palestina

Oba lídři hovořili rovněž o mírových rozhovorech mezi Izraelem a Palestinou, které by Trump stejně jako jeho několik předchůdců v úřadě rád dovedl k úspěšnému konci.

„Prezidentova rychlá snaha přivést Palestince a Izraelce k jednání je pro nás všechny velmi povzbudivá,“ komentoval jordánský král Trumpovy dřívější rozhovory s vůdci Izraele a Palestiny.

Trump po svém zvolení nešetřil proizraelskou rétorikou, když se vstřícně vyjadřoval k otázce budování dalších izraelských osad na okupovaných územích či mluvil o přesunutí americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Později však od prohlášení popuzujících Palestince upustil a řekl, že mu jde o mírové řešení, které by vyhovovalo oběma národům.

Na novinářský dotaz, zda je Trump blíže mírovému řešení než jeho předchůdce Barack Obama a další bývalí američtí prezidenti, však dnes Abdalláh II. neodpověděl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků