Hlavní obsah
Testovaní na covid-19 v Bedfordu Foto: Paul Childs, Reuters

Novým strašákem je indická mutace delta. Čím je nebezpečná

Indická mutace koronaviru B1.617.2 označovaná také jako delta, kvůli které se muselo v Británii odložit rozvolňování, vyvolává obavy. Jejího nástupu se bojí v USA a strach z ní panuje i v České republice, kde bylo na Novoborsku potvrzeno pět případů.

Testovaní na covid-19 v Bedfordu Foto: Paul Childs, Reuters
Novým strašákem je indická mutace delta. Čím je nebezpečná

Je nakažlivější než britská mutace, první dávka vakcíny před ní dostatečně neochrání a existuje řada případů, kdy se jí nakazili i lidé s ukončeným očkováním.

Ti však tvoří jen malý podíl, i tato mutace se hlavně šíří mezi nenaočkovanými, a proto tolik případů ve Spojeném království připadá na mladé lidi.

Delta je jednou z tří indických mutací, B.1.167.1 se označuje jako kappa, nejnebezpečnější B.1.617.2, objevené v prosinci, bylo přiděleno označení delta. Právě tato varianta stojí za zničující druhou vlnou pandemie v Indii, v Británii na ni připadá 96 procent nových případů, uvedl ve středu ministr zdravotnictví Matt Hancock, když bylo zaznamenáno 9055 nových případů nákazy, což je nejvíce od 25. února.

V USA na ni připadá deset procent případů. Celkem se rozšířila do 62 zemí, v ČR byla detekována nejprve u studentky, která se vrátila z Indie, sekvenace v Drážďanech potvrdila pět případů delty na Novoborsku.

V Británii byla označena za variantu vzbuzující obavy 7. května, stejně tak ji 11. května označila Světová zdravotnická organizace WHO a v červnu to udělala i americká Střediska pro kontrolu a prevenci (CDC). „Tato varianta je ještě mnohem nakažlivější než vysoce přenosné varianty, jako je britská (B1.117 označovaná jako alfa),” uvedla ředitelka CDC Rochelle Walenskyová. „Víme také, že i když používané vakcíny na ni zabírají, nechrání tolik jako u ostatních kmenů.“

Protože se tato mutace po Indii nejvíce rozšířila v Británii, je srovnávána obvykle s britskou (kentskou) mutací B.117, označovanou nově jako alfa. Při tomto srovnání je nutné si uvědomit, že už britská mutace byla o 30 až 50 procent nakažlivější než původní kmen, protože se snáze vázala na napadené buňky. Už u britské mutace přestalo platit pravidlo, že do 15 minut nákaza hrozí jen výjimečně a zaváděly se kvůli ní místo roušek respirátory.

Vyšší nakažlivost

Varianta delta je o 40 až 60 procent snáze přenositelná než britská varianta B.117. Vyšší číslo uvedl 4. června jeden z poradců z vládní týmu expertu SAGE Neil Ferguson, ministr zdravotnictví Matt Hancock původně uváděl 40 procent.

Zatím se nepotvrdilo, že by způsobovala vážnější průběh, a není jasné, jestli je u ní vyšší pravděpodobnost hospitalizace. „I když jen malý počet nakažených končí v nemocnicích, jejich podíl je asi dvakrát vyšší než u prvních variant. A to jak v Anglii, tak ve Skotsku,“ uvedl pro list The Guardian na začátku června profesor Adam Dinn z bristolské univerzity, který je členem Výboru pro vakcinaci a imunizaci.

Zatímco počet nových případů za týden rostl opakovaně o 50 procent a naposled o 31,8 procenta, počet hospitalizovaných dlouho mezitýdenně stoupal o 14 procent a až nyní o 41,4 procenta, což ale může souviset s inkubační dobou.

Nižší účinnost vakcín

Indická mutace delta však nevyvolává obavy jen kvůli vyšší nakažlivosti, ale také proto, že proti ní velmi málo chrání první dávka vakcíny a i ukončené očkování zaručuje nižší ochranu než proti jiným variantám. Ochrana proti covidu-19 klesla u vakcín od Pfizeru/BioNTechu z 92 procent na 79 procent a u vakcíny od AstraZeneky z 73 procent na 60 procent, uvedla studie Veřejného zdraví Skotska otištěná v časopisu Lancet. Údaje z jiných studií se liší jen mírně.

Dva týdny po podání druhé dávky chrání podle anglického úřadu veřejného zdraví PHE vakcína od Pfizeru z 88 procent a AstraZeneka z 67 procent. První dávka ovšem chrání proti propuknutí symptomatického covidu čtyři týdny po jejím podání u Pfizeru z 36 procent, u AstraZeneky 30 procent. Proti vážnému průběhu ale chrání i jedna dávka. U Pfizeru před ním chrání jedna dávka z 94 procent, dvě z 96 procent, u AstraZeneky jedna dávka z 71 procent a dvě z 92 procent.

Odlišnosti mutace delta
Od původního kmene koronaviru SARS-CoV-2 se varianta delta liší záměnami v řetězci proteinů v genetické informaci RNA na 13 pozicích, z nich čtyři jsou v oblasti popisující S-protein, jímž se koronavirus napojuje na napadenou buňku. Jde o záměnu D614G, která se objevila i u ostatních nakažlivých mutací, tedy u britské, brazilské a jihoafrické. Dále jde o záměnu L452R, která zajišťuje, že se S-protein lépe váže na receptory ACE-2 na napadené buňce. Záměna P681R možná této variantě pomáhá snížit působení obranných látek imunitního systému napadeného těla, i když zřejmě ne tolik jako v případě jihoafrické mutace. Mutace delta neobsahuje záměny L425R a E484Q, přičemž druhá byla spojována s vyšší přenositelností britské mutace alfa.

Některé lidi však neochránily ani dvě dávky, z 42 obětí indické mutace jich 12 bylo plně očkováno, sedm mělo jednu dávku. Britský vládní vědecký poradce David King uvedl, že jeden z 25 nových případů připadá na lidi, kteří dostali obě dávky. Podle údajů PHE z počátku června je mezi nově nakaženými 3,7 procenta z těch, kteří dostali dvě dávky a 73 případů připadá na nenaočkované. Potvrzuje to i rozdělení četností případů podle věkových skupin. Na skupinu lidí od 20 do 29 let připadá 121 nových případů na sto tisíc lidí, následují teenageři s 99 případy na sto tisíc obyvatel a třicátníci s 73 případy na sto tisíc. Naopak ve skupině nad 70 let je to jen sedm případů na sto tisíc obyvatel a u šedesátníků 14.

Odlišné symptomy

Komplikaci také představují odlišné symptomy u indické mutace, kde se nevyskytuje ztráta čichu a chuti, uvedl na základě dat nahlášených do systému ZOE sledujícím příznaky covidu, šéf studie Tim Spector. „Připomíná spíše těžké nachlazení,” řekl.

Jde o rýmu, bolest v krku a bolesti hlavy. Objevuje se i teplota, kterou měla pětina nakažených. Naopak chybí ztráta chuti nebo čichu, přitom oficiálně se stále uvádí jako hlavní příznaky covidu-19 horečka, trvající kašel a právě ztráty chuti nebo čichu. Ve studii Imperial College se objevují ještě zimnice, bolest svalů a ztráta chuti k jídlu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků