Hlavní obsah
Boris Johnson při příletu na summitu G7 Foto: Regis Duvignau, Reuters

Johnson na summitu G7 zopakoval, že nechce brexit bez dohody

Britský premiér Boris Johnson si nepřeje odchod Británie z Evropské unie bez dohody, nadále však žádá odstranění irské pojistky. Zopakoval to po příjezdu na summit skupiny G7, který se koná v jihofrancouzském Biarritzu. Vyzval také předsedu Evropské rady Donalda Tuska, aby mu s hledáním dohody pomohl. Na dvoustranné jednání se sejdou v neděli. O dohodě Johnson už během týdne neúspěšně jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emanuelem Macronem

Boris Johnson při příletu na summitu G7 Foto: Regis Duvignau, Reuters
Johnson na summitu G7 zopakoval, že nechce brexit bez dohody

"Řekl bych našim přátelům v EU, že nechtějí-li brexit bez dohody, pak musí z dohody odstranit pojistku," řekl Johnson s odkazem na takzvanou irskou pojistku. Toto opatření obsažené v dohodě, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, má po brexitu zabránit kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Johnson chce Británii z EU vyvést 31. října - ať už s dohodou nebo bez ní. Tento týden navštívil německou kancléřku Angelou Merkelovou i francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, které se snažil přesvědčit, aby souhlasili s odstraněním irské pojistky z brexitové dohody. V sobotu v Biarritzu Johnson vyzval opět i Tuska, aby při hledání dohody s evropskou sedmadvacítkou pomohl.

Předseda Evropské rady, který se bude rovněž účastnit jednání v Biarritzu, dnes na twitteru napsal, že se s Johnsonem v neděli na okraj summitu G7 setká. "Doufám, že se nechce zapsat do historie jako 'Pan Bez dohody'," uvedl Tusk. Evropská unie je podle něj připravena naslouchat "akceschopným, realistickým nápadům přijatelným pro všechny členské země včetně Irska, pokud a až bude vláda Spojeného království připravena je předložit k jednání".

Už ve svém projevu po příjezdu do Biarritzu Tusk zdůraznil, že nehodlá s Británií spolupracovat na cestě k brexitu bez dohody.

Johnson před začátkem summitu G7 vyzval také ke zmírnění napětí v mezinárodním obchodu. Británii podle něj hrozí, že bude zatažena do obchodní války. Na otázku, zda na plánované nedělní dvoustranné schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzve, aby zmírnil napětí v obchodních vztazích s Čínou, Johnson odpověděl: "To se vsaďte."

Už před odletem do Francie britský premiér řekl, že se Spojené království po brexitu nehodlá stáhnout z mezinárodní scény. Británie bude podle něj pod jeho vedením mezinárodní, světu otevřená a sebevědomá země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků