Hlavní obsah
Na místě stavby už se začalo pracovat Foto: Blanka Kovandová

Husajn navrhl Bushovi těžbu irácké ropy

Saddám Husajn napsal americkému prezidentovi Georgi Bushovi dopis, v němž nabídl americkým firmám, aby v jeho zemi těžily ropu. Arabský list al-šark al-awsat napsal, že dopis s sebou vzal do Washingtonu katarský ministr zahraničí Šajch Hamad bin Džasím. Byl však prý varován spolupracovníky prezidenta Bushe, aby se o dopise raději ani nezmiňoval.

Na místě stavby už se začalo pracovat Foto: Blanka Kovandová
Husajn navrhl Bushovi těžbu irácké ropy

V dopise se prý Husajn kromě návrhu na těžbu ropy zmínil také o ústupcích v "bezpečnostní oblasti". Američané by měli na oplátku skoncovat se svými válečnými plány a zříci se změny režimu v Iráku. Podle listu zaslal Husajn v minulých dnech dopisy podobného obsahu dvěma arabským státníkům.

Prezident Bush nakonec s katarským ministrem jen krátce hovořil ve stoje v kanceláři své bezpečnostní poradkyně Condollezzy Riceové, a nikoliv ve své Oválné pracovně.

USA pohrozily Francii

Ministr zahraničí USA Colin Powell v neděli večer pohrozil Francouzům pro případ, že v Radě bezpečnosti OSN použijí veto. Řekl, že by to mělo přinejmenším krátkodobě vážné důsledky pro vzájemné vztahy mezi Paříží a Washingtonem.

Powell zároveň vyjádřil přesvědčení, že získá hlasy potřebné ke schválení nové rezoluce v RB OSN. Informoval o tom, že USA odmítají zvláštní "válečný" summit, který v zájmu dosažení kompromisu navrhl francouzský prezident Jacques Chirac. Německo naproti tomu tento návrh uvítalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků