Hlavní obsah
Džamál Chášukdží Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Za vraždou Chašúkdžího stálo nejvyšší vedení Saúdské Arábie, píše deník

Z audionahrávek zachycujících vraždu saúdského novináře Džamála Chášukdžího vyplývá, že odstranění kritika saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána zosnovalo nejspíš nejvyšší vedení v Rijádu. S odvoláním na tři zdroje obeznámené s nahrávkami to napsal deník The New York Times. Podle tureckého prezidenta nahrávka šokovala svou brutalitou i saúdské tajné služby.

Džamál Chášukdží Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP
Za vraždou Chašúkdžího stálo nejvyšší vedení Saúdské Arábie, píše deník

Ankara tvrdí, že za vraždou novináře z 2. října stojí nejvyšší vedení v Rijádu. Podle tureckých vyšetřovatelů přijelo do Istanbulu v den Chášukdžího vraždy 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové saúdskoarabské tajné služby i forenzní expert.

Deník The New York Times v pondělí na svých internetových stránkách napsal, že člen saúdského komanda volal krátce po vraždě svému nadřízenému. Podle deníku mu řekl, ať vyřídí „svému šéfovi”, že „mise byla splněna”. Deník se odvolává na tři zdroje, které vyslechly nahrávky od turecké tajné služby.

Podle amerického deníku je to silný důkaz, že za vraždou stojí lidé z blízkého okolí korunního prince Muhammada bin Salmána, ačkoli na nahrávkách není konkrétní jméno.

„Je to docela dobře usvědčující důkaz,” citoval deník bývalého člena americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bruce Riedela. Telefonát o „splněné misi” podle tureckých vyšetřovatelů uskutečnil zřejmě Máhir Abdalazíz Matríb, který prince často doprovázel na zahraničních cestách jako bodyguard. Ten byl také zachycen na kamerách u konzulátu. Turecký taxikář popsal, jak ho vozil a jak se Matríb radoval. [celá zpráva]

Šokující nahrávka vraždy

Turecko předalo nahrávku vraždy několika zemím. „Všem, jež o to požádali, jsme poskytli zvukový záznam vraždy. Vedle Saúdské Arábie to jsou USA, Francie, Kanada, Německo a Spojené království. Pásek je hrozný. Dokonce i saúdský zpravodajský důstojník byl šokován, když poslouchal nahrávku,“ řekl prezident Recep Tayyip Erdogan. Přiblížil i reakci saúdského agenta: „Ten chlap (pachatel) zřejmě užívá heroin. Jen člověk na heroinu může udělat takovou věc.“

Kanada jako první přiznala, že pásek má. Kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí v Paříži oznámil, že kanadští vyšetřovatelé spolupracují s tureckými a nahrávku slyšeli. Sám si ho ale neposlechl. Poslední slova novináře Chášukdžího jsou, že se dusí. [celá zpráva]

Vstup na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu

Foto: Osman Orsal, Reuters

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ale popřel, že by Francie pásek dostala a obvinil Turecko, že hraje politické hry.

Chášukdží žil od loňska v USA a ve svých článcích kritizoval saúdské nejvyšší vedení, včetně korunního prince. Na konzulát v Istanbulu šel koncem září pro doklady, aby se mohl oženit s tureckou snoubenkou. Termín další schůzky mu stanovili na 2. října, kdy už z konzulátu nevyšel.

Vražda Chášukdžího vzbudila velké slovní pobouření z řady zemí, ale zatím nikdo nepodnikl skoro žádné konkrétní kroky vůči Saúdské Arábii kromě zařazení podezřelých na sankční seznamy. Německo ale pozastavilo dodávky zbraní Rijádu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků