Hlavní obsah
Turecká stíhačka F-16 pojíždí na základně Foto: Umit Bektas, Reuters

Turecko ohlásilo zabití 48 vzbouřenců z IS. Navzdory nedostatku pilotů

Při leteckých a pozemních útocích, které v Sýrii vede Turecko, bylo v neděli zabito 48 bojovníků Islámského státu, uvedl v pondělí list Hürriyet s odvoláním na prohlášení armády. Sdělení nešlo ověřit z dalších zdrojů.

Turecká stíhačka F-16 pojíždí na základně Foto: Umit Bektas, Reuters
Turecko ohlásilo zabití 48 vzbouřenců z IS. Navzdory nedostatku pilotů

Ozbrojené síly dodaly, že bojová letadla zničila 23 budov a úkrytů džihádistů.

Ankara neuvedla, kde letadla útočila, ale několik týdnů se snaží spolu s bojovníky Svobodné syrské armády osvobodit město al-Báb, které navzdory obklíčení dál drží Islámský stát.

Turecko už tam ztratilo na dvě desítky vojáků a už jednou bylo donuceno se stáhnout. [celá zpráva]

Minulý týden si Turci stěžovali, že je při snaze osvobodit město nepodporují ze vzduchu letadla mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, která vzlétají z letiště Incirlik, a pohrozili, že by mohli koalici odepřít právo využívat toto letiště. Opakovaně si na to stěžoval ministr obrany. [celá zpráva]

Po čistkách chybí piloti 

Turecko přitom samo má mohutné vzdušné síly, ve výzbroji má přes 230 letadel F-16 a přes třicet modernizovaných stíhacích bombardérů F-4E 2020T Phantom Terminator.

Nedostává se mu ale pilotů, protože při čistkách po neúspěšném červencovém puči jich bylo 350 postaveno mimo službu a mnozí byli zatčeni, neboť právě letectvo hrálo klíčovou roli v pokusu o převrat.

V listopadu vyzvaly „očištěné” turecké vzdušné síly několik set bývalých pilotů, kteří byli propuštěni ze služby v letech 2010 až 2015, aby se vrátili. Agentura Reutres s odvoláním na svůj zdroj ovšem uvedla, že zájem byl nižší, než se čekalo.

Loni Turci zabili přes tisíc bojovníků IS  

Turecko zahájilo v Sýrii operaci Štít Eufratu 24. srpna. Jejím cílem bylo zatlačit od hranic jak Islámský stát, tak kurdské milice YPG.

Ankara považuje milice YPG za teroristické, Američané s nimi však úzce spolupracují, protože představují jednu z nejúčinnějších sil bojujících proti IS.

Podle bilance, kterou Ankara zveřejnila na konci loňského roku, během operace Štít Eufratu zabili turečtí vojáci více než 1100 bojovníků IS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků