Hlavní obsah
 

Jak pomohl lockdown v Izraeli? Teprve po třech týdnech začíná pomalu zabírat

Přísná protiepidemická opatření v Izraeli přinášejí první výsledky. Po třech týdnech celostátní uzávěry klesl poměr pozitivních testů k osmi procentům. V předchozích týdnech se přitom pohyboval mezi 12 až 13 procenty, v jednu chvíli dosáhl až na 15 procent. V pátek o tom s odkazem na data izraelského ministerstva zdravotnictví informoval list Times of Israel.

 
Jak pomohl lockdown v Izraeli? Teprve po třech týdnech začíná pomalu zabírat

„Znamená to, že opatření zabírají,“ řekla Times of Israel Sharon Elraiová z izraelského ministerstva zdravotnictví, ale jedním dechem dodala, že to neznamená, že by měl židovský stát vyhráno. Jde spíš o důkaz, že se země vydala správným směrem. Současná opatření proto zůstanou v platnosti nejméně do poloviny října.

Izrael zavedl přísnou uzávěru před třemi týdny. Po prvním týdnu celostátního lockdownu stát opatření ještě zpřísnil. Lidé se s výjimkou cest do práce nesmějí vzdalovat od domu na víc než 500 metrů, zavřeny zůstaly školy, obchody s výjimkou potravin, restaurace, sportoviště a kulturní střediska. Venku se pak může sejít nanejvýš dvacet lidí.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua se pro takřka kompletní lockdown země rozhodla poté, co bylo během 24 hodin v devítimilionové zemi zjištěno přes šest tisíc nových případů nákazy koronavirem, přičemž několik dní předem počet nových infekcí překračoval počet pět tisíc.

Pro srovnání: v Česku bylo ve čtvrtek zaznamenáno 5 394 nově nakažených a pozitivně vychází pravidelně více než 20 procent prováděných testů. Ve středu to bylo dokonce 31 procent. Dosud platná opatření se ale na statistikách neprojevila, a tak je možné pokukovat alespoň po výsledcích, který díky nařízené uzávěře dosáhl židovský stát. Už jen proto, že Česko v pátek, respektive v pondělí vlastní protiepidemická opatření zpřísňuje a vláda hrozí lidem lockdownem, pokud nebudou dodržovat stávající opatření.

Izrael provádí téměř třikrát více testů než Česko, propady v křivce testování korespondují s židovskými svátky Roš ha-šana a Jom kipur.

Ilustrační foto

Foto: Ammar Awad, Reuters

V ultra-ortodoxních židovských komunitách odmítajících se podvolit světské moci je počet nakažených pětinásobný ve srovnání se zbytkem populace.

Denní přírůstek klesl o 1 500

Narozdíl od situace, kdy v Izraeli přibývalo přes pět tisíc nakažených denně, se v posledních dnech přírůstek pozitivně testovaných drží asi o 1,5 tisíce níž. Ve čtvrtek zdravotníci židovského státu napočítali 3692 nových pozitivních testů z celkem 48 804 provedených.

Celkem se již v Izraeli novým koronavirem nakazilo 286 393 lidí, přičemž 59 347 je v současnosti infekčních odděleních (tzv. aktivní případy). Ve vážném stavu je 852 pacientů, na plicních ventilátorech 241.

Kolektivní imunita? Zapomeňte...

Teorii, že by si mohla populace vypěstovat proti koronaviru kolektivní imunitu, představitelé izraelského ministerstva zdravotnictví vyvracejí. „Kolektivní imunita by stála mnoho nemocných a mrtvých. A touto cestou se vydávat nebudeme,“ uvedla Elraiová z odboru veřejného zdraví.

Z celonárodní sérologické studie prováděné v Izraeli od července do září vyplynulo, že protilátky proti koronaviru mělo v těle jen 5,5 procenta obyvatel. A to nestačí ani tehdy, vezme-li se v potaz, že vzhledem k větší promořenosti obyvatelstva v posledních týdnech bude poměr obyvatel s protilátkami nyní ve skutečnosti vyšší.

„Podle hrubých odhadů rozhodně nejsme nad 20 procenty. Jsme velmi vzdáleni kolektivní imunitě a není vhodné upínat naděje tímto směrem,“ uzavřela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků