Hlavní obsah
Generální tajemník OSN António Guterres Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil ve středu znepokojení nad plánem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua anektovat strategicky významnou část okupovaného Západního břehu Jordánu. Netanjahu v úterý prohlásil, že je připraven takto postupovat, vyhraje-li jeho strana Likud příští týden parlamentní volby. Guterres zdůraznil, že by avizovaný krok vážně porušoval mezinárodní právo.

Generální tajemník OSN António Guterres Foto: Eduardo Munoz, Reuters
Generální tajemník OSN kritizoval plán Netanjahua na anexi

„Takové kroky, pakliže by byly uskutečněny, by představovaly závažné porušení mezinárodního práva,” uvedl podle agentury Reuters šéf OSN v prohlášení. „Byly by zničující pro šance na oživení vyjednávání o míru v regionu, zároveň by silně podkopávaly proveditelnost řešení se dvěma státy,” dodal.

Netanjahu v úterý oznámil „záměr uplatnit s budoucí vládou izraelskou svrchovanost nad Jordánským údolím a severní částí Mrtvého moře”. Vyjádření učinil na mítinku v rámci kampaně před předčasnými volbami, které čekají Izrael příští úterý. Palestina reagovala na premiérova slova oznámením, že takový plán považuje za válečný zločin.[celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků