Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Francois Lenoir, Reuters

Pokud vyhraji volby, anektuji část Západního břehu, tvrdí Netanjahu

Pokud strana Likud vyhraje volby, anektuji strategicky významnou část okupovaného Západního břehu Jordánu, prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Parlamentní volby se v Izraeli uskuteční 17. září, letos to budou již druhé předčasné volby.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Francois Lenoir, Reuters
Pokud vyhraji volby, anektuji část Západního břehu, tvrdí Netanjahu

„Dnes oznamuji svůj záměr uplatnit s budoucí vládou izraelskou svrchovanost nad Jordánským údolím a severní částí Mrtvého moře,“ řekl Netanjahu. Podle agentury Reuters doplnil, že po zveřejnění amerického mírového plánu pro Blízký východ hodlá Izrael postavit další židovské osady.

Spojené státy nedávno oznámily, že zveřejní dlouho očekávanou politickou část svého izraelsko-palestinského mírového plánu po izraelských volbách. Vypracováním mírového plánu pověřil americký prezident Donald Trump svého zetě a poradce Jareda Kushnera. Ten na konci června představil ekonomickou část návrhu. Izrael se k plánu staví otevřeně, ale palestinské vedení dokument považuje za pokus vnutit Palestincům proizraelské řešení.

Netanjahu rovněž řekl, že hodlá v budoucnu anektovat všechny židovské osady na Západním břehu Jordánu. „Toto je demokracie. Neudělám nic bez jasného mandátu. Takže vás žádám o mandát, abych učinil toto, což již má širokou podporu. Abychom konečně definovali permanentní hranice Izraeli a zajistili, že se Judea a Samaří (biblická označení pro území dnes známá jako Západní břeh Jordánu) nepromění v Gazu,“ řekl Netanjahu.

Někdejší izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman označil Netanjahuův výrok za směšný. „Dramatické oznámení,“ napsal Lieberman na Twitteru a připojil dva smajlíky. Podobně se vyjádřil také lídr opozice Benny Ganc.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem 600 tisíc izraelských Židů.

Osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvořit dva státy. Stejné stanovisko zaujímá i značná část mezinárodního společenství. Izrael tvrdí, že osidluje historická území, kde Židé vždy žili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků