Podle místních médií by měl být systém plně schopen provozu během čtyř až šesti týdnů. Do Turecka by měli dorazit i ruští experti, aby pomohli s instalací systému. Ankara neuvedla, kde chce ruský systém protiraketové obrany instalovat. Podle neoficiálních zpráv z tureckých médií by to ale mělo být na jihovýchodě země u syrských hranic, uvedla ČTK.

Na pořízení dvou baterií systému S-400 za 2,5 miliardy dolarů se Ankara dohodla s Moskvou 11. dubna 2017. Turecko na základě kontraktu získává nejmodernější ruský protiletadlový a protiraketový systém.

Spojené státy Turecko vyzvaly, aby si ho nekupovaly, a pohrozily mu ekonomickými sankcemi. Také uvedly, že v případě jeho pořízení nedostane Turecko objednané bojové letouny páté generace F-35A, na jejichž vývoji se podílelo a které se částečně vyrábějí v Turecku, což může zpomalit další dodávky F-35. [celá zpráva]

Konec spolupráce USA s Tureckem ohrozí dodávky objednaných F-35 spojencům

Důvodem jsou obavy, že Rusko by pak mohlo odhalit případné slabiny F-35A a zjistit, jak by se proti nejmodernějšímu americkému letounu dal systém S-400 použít.

Američané nabídli Turecku rakety Patriot PAC 3, Turecko ale uvedlo, že americká nabídka byla horší než ruská. Patrioty jsou méně výkonné. Ankara uvedla, že to, jaké zbraně si pořizuje, je otázkou národní suverenity. Turecko je přitom členem NATO. Po USA má druhou nejpočetnější armádu v alianci. [celá zpráva]