„Syrský prezident Bašár Asad nesmí nerozvážně zaútočit na provincii Idlib. Rusové a Íránci by udělali vážnou humanitární chybu, kdyby se této potenciální lidské tragédie účastnili,” napsal v pondělí místního času na Twitteru americký prezident s tím, že by při vojenské operaci mohly zahynout stovky tisíc lidí. „Nedopusťte to!” vyzval.

Provincii Idlib mají jako jednu z posledních oblastí v Sýrii v rukou povstalci. Více než polovinu kontrolují islámští radikálové z bývalé Fronty an-Nusra napojené na Al-Káidu. Damašek protirežimní bojovníky i civilní obyvatele v poslední době několikrát vyzval, aby umožnili návrat státních institucí do této části země.

V pátek se Asadovi spojenci - ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání - sejdou v Teheránu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem jako ochráncem povstalců, aby jednali o budoucnosti Sýrie. Podle pozorovatelů se právě na této schůzce rozhodne o osudu Idlibu. [celá zpráva]

V případě ofenzivy vládních vojsk by podle OSN mohlo k hranici Turecka, které na severozápadě s provincií Idlib sousedí, vyrazit až 2,5 miliónu lidí. I zmocněnec OSN pro Sýrii mluvil o nutnosti porazit deset tisíc radikálů z an-Nusry. [celá zpráva]

Minulý týden exilová skupina SOHR monitorující dění v zemi informovala, že se ozbrojené skupiny v Idlibu začaly připravovat na útok vládních vojsk a mimo jiné zničily několik mostů.

Írán před časem oznámil, že Asada při ofenzivě podpoří.