„Doufám, že ten film ukáže Trumpovi, jakou ponižující porážku utrpí američtí vojáci, pokud napadnou Írán,“ cituje agentura Reuters režiséra animovaného filmu Farhada Azimu. Na ukázce, kterou Reuters zveřejnila, jsou vidět výsadkáři, námořnictvo, letectvo i odpalování raket.

Osmaosmdesátiminutový snímek začíná útokem amerického námořnictva na íránský jaderný reaktor a na další strategická místa v zemi. Íránské revoluční gardy, tedy elitní síly íránské armády na útok reagují plnohodnotným protiútokem a odpalují na americká plavidla balistické střely.

„Všechny (lodě amerického námořnictva) jsou potopeny a stávají se z nich akvária pro ryby na dně oceánu,“ líčí režisér Azima vyvrcholení propagandistického filmu.

Válka? Nic není vyloučeno

Americký prezident Donald Trump ostře kritizoval dohodu mezi světovými mocnostmi a Íránem o omezení jeho jaderného programu výměnou za zrušení sankcí a nechal se slyšet, že na Írán nebude tak „hodný“ jako jeho předchůdce Barack Obama.

Další napětí v americko-íránských vztazích Bílý dům vyvolal na začátku února, když v reakci na íránský test balistické rakety uvalil na Írán nové sankce. Trump také na otázku, zda v reakci na íránský test zvažuje i vojenské možnosti, odpověděl, že „nic není vyloučeno“. [celá zpráva]