„Ambasáda ale nemůže být přestěhována za jeden den,” řekl Barkat izraelskému vojenskému rozhlasu. Bílý dům v neděli oznámil, že jakékoli debaty o přesunu jsou „zatím jen v počáteční fázi”.

Prezident Donald Trump už před nástupem do úřadu avizoval, že chce ambasádu přestěhovat do Jeruzaléma. Palestinská strana ho v dopise ze začátku ledna vyzvala, aby to nedělal.

Prezident Donald Trump při inauguračním projevu.

Prezident Donald Trump při inauguračním projevu.

FOTO: Patrick Semansky, ČTK/AP

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás uvedl, že s takovým krokem jsou spojena rizika a že by to mělo katastrofální dopady na mírový proces, na řešení konfliktu v podobě ustavení dvou států a na stabilitu a bezpečnost celého regionu.

Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Naprostá většina zemí včetně Česka a Spojených států má právě kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma velvyslanectví v Tel Avivu.

Východní Jeruzalém, který byl pod správou Jordánska, Izrael obsadil v roce 1967 a později město prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. To ale odporuje původním plánům, podle nichž měl být Jeruzalém pod mezinárodní správou. Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.