Turecko už v úterý vyslalo několik desítek kamiónů, ale podle Reuters na hranici ve městě Cilvegözü čekají dvě kolony, každá tvořená 20 nákladními automobily. Vezou mouku a další jídlo. Na žádost Ruska je přitom kolona označena jen symboly OSN.

Uzavřený přechod Cilvegozu

Uzavřený přechod Cilvegozu

FOTO: Osman Orsal, Reuters

„Trvá to déle, než jsme doufali,” sdělil mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) David Swanson. „Některé skupiny se z toho snaží politicky těžit, s tím je třeba skončit. OSN je připravena dovézt pomoc nejenom do východního Aleppa, ale také do dalších obležených míst a špatně dostupných lokalit. Ale jen tehdy, bude-li tam přístup možný,” řekl Swanson.

Žádné přímé dodávky, obzvlášť z Turecka

Krátce potom, co Turecko v úterý ohlásilo vjezd asi třiceti kamiónů s pomocí do Sýrie, vláda v Damašku podle agentury SANA oznámila, že odmítne pomoc z Turecka, která nejde přes OSN: „K prohlášením tureckého režimu, že má záměr posílat do Aleppa materiál deklarovaný jako humanitární pomoc, oznamuje Syrská arabská republika, že odmítne povolit dodávky veškerému takovému materiálu, který není koordinován se syrskou vládou a Spojenými národy, bez ohledu na to, kdo ho dodává, ale zejména v případě Turecka.“