Chan Tuman leží poblíž silnice z Damašku do Halabu, od kterého leží asi 15 kilometrů na jihozápad. Několik různých vzbouřeneckých zdrojů oznámilo dobytí vsi, vládní média to však popírají, i když i ona informují o těžkých bojích.

Útok na vesnici zahájilo zastřešující uskupení vzbouřenců Džaíš al-Fatah, jehož součástí jsou jak umírněnější skupiny, tak Fronta an-Nusra napojená na Al-Káidu.

„Během noci byly boje velmi tvrdé,” řekl bojovník abú Baraa Hanuvi ze skupiny Adžnad Šám, které je součástí Džaíš al-Fatah a podporuje mírové rozhovory o Sýrii.

„Oblasti jižně od Chan Tumanu byly osvobozeny,“ dodal.

Akce se neúčastnily skupiny ze Svobodné syrské armády, uvedl jeden z jejích bojovníků v Halabu.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Obě strany spolu už o tuto strategickou vesnici jednou svedly tvrdé boje, vládní síly z ní vyhnaly An-Nusru na začátku prosince. Obsazení vesnice ohrožuje beztak složité zásobování vládou kontrolovaných čtvrtí u Halabu.

Na skupinu An-Nusra se nevztahuje příměří v Sýrii.

Nálet na uprchlický tábor může být válečný zločin

Vládní síly jsou ale podezřelé, že ve čtvrtek porušily příměří bombardováním uprchlického tábora Kamuna u tureckých hranic.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Při náletu na uprchlický tábor v Idlíbu zahynulo 28 lidí.

Zástupce OSN Stephen O´Brien, který má na starosti humanitární záležitosti, už vyzval k zahájení vyšetřování okolností útoku: „Podezření padá na syrskou vládu, protože má letectvo. Nepochybujte, že všechny tyto hrozné činy, kdekoli se staly a kdokoli je připravil, nebudou zapomenuty a lidé, co je podnikli, budou pohnáni k zodpovědnosti.“

Obětí náletu na tábor jsou podle opoziční organizace zhruba tři desítky. [celá zpráva]