„Veškeré obchodování Islámského státu probíhá hotově, nemají žádné účty. Údery na sklady peněz tak nepřítele vážně poškodí,“ vysvětlil podle agentury AFP mluvčí koalice vedené USA Steve Warren.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Tím, že jim znemožníme vydělávat na prodeji ropy a zároveň je připravíme o hotové peníze, je můžeme srazit na kolena,“ řekl ještě Warren při tiskovém videobrífinku z iráckého Bagdádu. Přiznal také, že při náletech na sklady peněz umírali civilisté. „Civilních obětí je méně než deset,“ dodal.

Turecká stíhačka F-16 pojíždí na základně

Stíhačka F-16 pojíždí na základně.

FOTO: Umit Bektas, Reuters

Civilisté? Složité rozhodnutí

Pentagon čelí kritice, podle níž koalice osvobozuje obsazené části IrákuSýrie z rukou džihádistů příliš pomalu. Mluvčí spojenců v této souvislosti oznámil, že velitelství v rámci zefektivnění a zrychlení operace zvažuje rozšíření škály bombardovaných cílů, což by ale zvýšilo riziko dalších obětí na životech.

„To už je jedna z nepříjemných úloh velitelů, zvážit vojenský přínos a porovnat jej s rizikem ztrát na životech civilního obyvatelstva. To jsou složitá rozhodnutí, která ale velitelé musejí dělat,“ konstatoval dále mluvčí protiteroristické aliance.

Šéf Pentagonu Ashton Carter se ve středu sešel s ostatními ministry obrany koalice proti Islámskému státu a po jednání prohlásil, že dalším cílem bude de facto hlavní město Rakka v Sýrii a Mosul v Iráku.