Audiozáznam je dlouhý minutu a čtyřicet sekund. Objevuje se na něm již dříve známá věta: „Okamžitě změňte směr letu”. Opakována je v několika variantách od první: „Změňte mírně směr letu” až po známou „Okamžitě změňte směr letu na jih”. Zaznívá tam i oznámení, že mluví turecké letectvo.

Na záznamu je už dříve známá pasáž, že varování je vysláno v době, kdy je ruský stroj vzdálen od tureckých hranic dvacet mil. Už dříve se také objevily zprávy, že ruský letoun turecký vzdušný prostor narušil jen po dobu 17 sekund. Stroj i podle tureckých údajů přelétl výběžek země široký jen cca tři kilometry.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry padajícího sestřeleného Su-24

Kompletní záznam potvrzuje, že varování bylo vysíláno opakovaně, jak tvrdí Ankara. Vzhledem ke kvalitě se ale nedá poznat, zda výzva byla určena pilotům, nebo pozemní stanici, jak naznačoval už dříve zveřejněný neautorizovaný a upravený záznam stanice Fox.

Navigátor a zbraňový operátor sestřeleného ruského bombardéru ale ve středu popřel, že by dostal jakékoli varování, a proto ruský Suchoj Su-24 nezměnil kurs. [celá zpráva]

Oblak dýmu na místě pádu ruského Suchoje Su-24

Oblak dýmu na místě pádu ruského Suchoje Su-24

FOTO: Reuters

Piloti tureckých stíhaček F-16 se podle slov ruského šturmana na sebe nijak nesnažili upoutat pozornost, nevolili obvyklou taktiku, kdy se narušiteli ukáží a doprovodí ho pryč ze vzdušného prostoru země. [celá zpráva]

Šturman i ruské vedení shodně tvrdí, že nikdy vzdušný prostor Turecka nenarušili.

Naplánovaná akce?

İdris Baluken z turecké opoziční prokurdské strany HDP obvinil tureckou vládu, že sestřel plánovala: „Vypadá to, že o sestřelu ruského tryskáče bylo rozhodnuto dříve a byl předem naplánován a jen se včera uskutečnil. Vládní strana AKP ukázala své neústupné praktiky, které jsou součástí války v Sýrii. Skutečným důvodem sestřelu proudového letounu je, že AKP cítí potřebu zasahovat do operací proti takovým gangům (v Sýrii) jako Ahrár aš-Šám a An Nusra.”

I ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sdělil, že mu sestřel připadá jako plánovaná provokace. [celá zpráva]

Trasy letu Su-24 podle turecké a ruské armády

Trasy letu Su-24 podle turecké a ruské armády

FOTO: Mapy.cz

Rychlost turecké akce naznačuje, že Turecko muselo být na podobný zásah dobře připraveno a jeho letadla musela být už ve vzduchu, což je vzhledem k předchozím narušením tureckého vzdušného prostoru pochopitelné.