Ve Washingtonu se podle WSJ vedla několik měsíců debata o rozšíření mandátu leteckých operací. Existuje riziko otevřeného konfliktu se syrskou armádou, která až dosud proti cizím letadlům nepoužívala protileteckou obranu.

Odborníci, které list cituje, tvrdí, že riziko přímého střetu s armádou alespoň prozatím nehrozí. Nově vycvičení bojovníci se prý omezí na boj s IS, a budou tedy působit na území, kde syrská armáda neoperuje.

Washington doposud trval na tom, že nehodlá vstupovat do bojů mezi opozicí a Damaškem a nebude útočit na syrské vojáky. Míní se soustředit na porážku Islámského státu, i když mnozí vhodní rekruti mají zájem především svrhnout Asada a Turecko svou pomoc dlouho podmiňovalo zapojením do akcí proti Asadovi.

Ochrana nově vycvičených vzbouřenců

Vzdušná podpora má především ochránit  jednotky, v nichž bojují rebelové vycvičení Američany.

Zřejmě jde o reakci na případ z minulého týdne, kdy příslušníci Fronty an-Nusra napojené na Al-Káidu zajali asi dvacet členů Divize 30, jak si nově vycvičení členové syrské opozice říkají. [celá zpráva]

Pentagon jejich únos nepotvrdil, od té doby ale Američané akce v Sýrii zesílili. [celá zpráva]

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Alistair Baskey řekl, že je Bílý dům odhodlán zajistit úspěch novým jednotkám a umožnit jim plnit misi. Tato podpora podle něj zahrnuje „obrannou palbu na jejich ochranu”.

Výcvik zatím dokončilo něco přes 50 lidí. Mají být hlavním spojencem letecké koalice v pozemních operacích proti IS. Spojené státy je vybírají podle přísných kritérií a chtějí po nich, aby se omezili jenom na boj proti radikálům. Většina členů syrské umírněné opozice ale do bojů vstoupila s cílem svrhnout Asada.

Ministr obrany USA Ashton Carter přiznal, že Spojené státy mají problém sehnat rekruty. Zdůraznil však, že samotné nálety v boji proti IS nestačí a že USA potřebují spojence na zemi, kteří by udrželi území osvobozené od radikálů.