Hlavní obsah
Bojovníci Fronty an-Nusra v provincii Idlíb Foto: Ammar Abdullah, Reuters

Bojovníky vycvičené Američany unesli v Sýrii islámští radikálové

Radikálové z Fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu v Sýrii unesli 20 lidí z první skupiny vycvičené Američany pro boj s Islámským státem (IS). Uvedla to ve čtvrtek turecká agentura Anadolu. Mezi unesenými podle ní byli i velitelé.

Bojovníci Fronty an-Nusra v provincii Idlíb Foto: Ammar Abdullah, Reuters
Bojovníky vycvičené Američany unesli v Sýrii islámští radikálové

Podle zdrojů Anadolu jsou mezi unesenými turkmenský velitel Nadím Hasan, jeho zástupce a 18 bojovníků. O jejich propuštění začala s An-Nusrou vyjednávat Syrská svobodná armáda. Právě s ní počítají USA pro pozemní boj proti radikálům. Všichni unesení jsou údajně Syřané a z výcviku se vrátili nedávno, aby se sešli s rodinami.

Exilová skupina SOHR, která monitoruje dění v Sýrii z Londýna, tvrdí, že skupina byla unesena v úterý, když se vracela ze schůzky, na níž měla se zbytkem opozice koordinovat svůj další postup.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Výcvik umírněné opozice

Američané cvičí několik měsíců v Turecku a v Jordánsku osoby, které považují za příslušníky takzvané umírněné opozice. Do Sýrie se z tureckého výcvikového tábora vrátilo 13. července 54 nově připravených bojovníků, kteří prošli celým tréninkem. Prý mezi nimi byli hlavně příslušníci turkmenské menšiny a skupina měla stanoviště ve vesnici Málikíja severně od Halabu.

USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnoho uchazečů ale bylo vyloučeno při výběru jako nevhodných.

Z předchozích zpráv vyplývá, že pro výcvik vlastně není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům, a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Umírněná opozice vystoupila v březnu 2011 proti Asadovu režimu. Radikální islamisté se k ní připojili později, ale nakonec získali převahu. Nechtějí ale jen svrhnout Asada, žádají zavedení islámských zákonů a chtějí nastolit sunnitskou vládu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků