„Na pomoc džihádu našich muslimských bratří v Jemenu vypisujeme odměnu ve výši 20 kilogramů zlata pro toho, kdo zabije hlavy zla,“ uvedla podle AFP Al-Káida v prohlášení.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Hlavami zla jsou myšleni bývalý prezident Alí Abdulláh Sálih a vůdce vzbouřeného šíitského kmene Húsíú Abdulmálik Húsí.

Šíité v posledních měsících obsadili většinu velkých měst na západě země včetně metropole Saná a přístavu Aden.

Video

Expirované video

Jemenská Al-Káida nabízí kila zlata za hlavu exprezidenta i vůdce šíitů

K postupujícím šíitům se přidaly jednotky věrné svrženému Sálihovi, který byl po protestech Jemenců nucen odejít do exilu.

Šéf německé diplomaci Westerwelle s jemenským prezidentem Sálihem

Bývalý jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih (vlevo) na archivním snímku s exšéfem německé diplomacie Guido Westerwellem

FOTO: Khaled Abdullah, Reuters

Húsíje, před nimiž utekl do saúdského exilu stávající prozatímní prezident Rabbú Mansúr Hádí, se snaží ze vzduchu porazit arabská koalice vedená Saúdskou Arábií.

Ta má tedy nyní stejné cíle jako jemenská Al-Káida, která za současné občasné války výrazně rozšířila oblasti pod svou kontrolou, před čímž varoval i americký ministr zahraničí. [celá zpráva]

Nálet na Saná

Nálet na Saná

FOTO: Hani Mohammed, ČTK/AP

Důvody odporu Al-Káidy k exprezidentovi i k vůdci šíitských povstalců jsou zřejmé – Sálih umožňoval USA útočit s pomocí bezpilotních letounů na vůdce AQAP a šíité jsou pro ně jako pro ortodoxní sunnity odpadlíky.

USA kritizují vměšování Íránu

Húsíe podporuje šíitský Írán. Z vměšování ho obviňuje jak Hádí a Saúdská Arábie, tak americký ministr zahraničí John Kerry. V televizi PBS v noci na čtvrtek řekl, že nepochybuje, že Írán Húsíe vyzbrojuje.

Následky náletu na jemenskou metropoli

Následky náletu na jemenskou metropoli

FOTO: Khaled Abdullah, Reuters

„Do Jemenu zjevně přicházejí zbrojní dodávky z Íránu. Každý týden tam přistává několik letadel. Írán si musí uvědomit, že USA nebudou přihlížet, pokud se někdo bude snažit destabilizovat tuto oblast nebo pokud se při bojích budou překračovat hranice jiných zemí,“ prohlásil americký ministr.

Saúdský hlídkový člun poblíž námořní hranice s Jemenem

Saúdský hlídkový člun poblíž námořní hranice s Jemenem

FOTO: Faisal Al Nasser, Reuters

V Rijádu jednal tento týden náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken, který řekl, že USA urychlí zbrojní dodávky pro koalici bojující v Jemenu. Prohlásil, že Saúdská Arábie má zásluhu na tom, že jemenští šíité začnou chápat, že nemohou Jemen dobýt silou.