„Takové chování je více než ostudou. Riskují, že dostanou stejnou nálepku jako bojovníci IS. Dáváme jim to jasně najevo,“ řekla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle mluvčího irácké armády Saada Maana bude záležitost „samozřejmě“ vyšetřena. „Nemáme co skrývat,“ poznamenal generál.

Některé snímky, na které televizní reportéři narazili, byly pořízeny už loni v létě. Figurují na nich muži v uniformách speciálních sil s týranými, umučenými a mrtvými zajatci.

Americké vojenské špičky podle ABC News opakovaně irácké představitele před svévolnými akcemi armády a milicí varovaly. Znepokojení dal najevo i náčelník spojených štábů amerických sil generál Martin Dempsey, když prohlásil, že se obává represálií vůči sunnitskému obyvatelstvu Tikrítu, který se vojsko s šíitskými milicemi podporovanými Íránem v současnosti snaží dobýt.

Nejmenovaný zástupce spojených štábů televizi řekl, že Američané na základě důvěryhodných informací o spáchaných zločinech odepírají vybraným iráckým jednotkám vojenskou pomoc.