„Írán je ochoten přistoupit na dvouciferný počet roků, po které zůstane jeho program tam, kde je teď. Některé jeho části dokonce vrátí do starší podoby. Pokud toho bude dosaženo a bude možné to ověřit, pak budeme ujištěni, že nemají jadernou zbraň,“ řekl Obama.

Írán už před dvěma lety pozastavil svůj jaderný program a Západ odvolal své sankce. Dohoda ale byla jen rámcová, o její konečné podobě Teherán se šesti velmocemi včetně USA stále vyjednává. Zprávu o tom, že by Írán měl svůj program zmrazit na deset let, přitom Bílý dům ještě minulý týden vyvracel.

Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v pondělí zopakoval, že se chce dohodnout. Odmítl však Obamův návrh. Požadavky jsou „nelogické a přehnané”, řekl v úterý.

Obama chce dát vyjednavačům veškerý možný prostor a čas a nelíbí se mu návrhy některých republikánských i demokratických členů Kongresu obnovit sankce, pokud nebude dohoda uzavřena do konce června. Podle prezidenta podkopávají složitá a delikátní jednání.

Dohoda totiž vůbec není jistá – podle Obamy nemá ani padesátiprocentní šanci. „Řekl bych, že stále je pravděpodobnější, že Írán souhlas nevysloví. Spravedlivě ale musím uznat, že jednají vážně a mají svoji vlastní domácí politiku,“ prohlásil americký prezident.