„Používají výletní lodě, aby se do těch oblastí dostali, protože vědí, že letiště jsou bedlivě sledována,“ řekl agentuře ředitel protiteroristického oddělení Pierre St-Hilaire. „Máme důkazy, že zvláště lidé z Evropy cestují většinou do (tureckého přístavu) İzmitu a dalších míst,“ dodal.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Turecko je přestupní stanicí pro bojovníky směřující do Sýrie i Iráku. Turecké úřady uvedly, že v uplynulých měsících vyhostily stovky lidí zadržených na letištích a autobusových nádražích pro podezření, že se chtějí přidat k islámským extremistům v sousedních zemích.

Interpol neupřesnil, kolik lidí se vydalo do války na lodi. Mořské trasy ale údajně začali radikálové využívat teprve zhruba před třemi měsíci.

OSN odhaduje, že v řadách organizace Islámský stát a dalších extremistických skupin v Sýrii a Iráku bojuje 15 000 cizinců z více než 80 zemí.