Chadídža popsala, jak se Sýrie před třemi lety posouvala k občanské válce.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Všude kolem byl zmatek. Režim, barelové bomby, útoky, zranění, nemocnice, krev. Chcete se od toho odtrhnout, najít něco, k čemu byste se rozběhli. Mým problémem bylo, že jsem utekla k něčemu ještě hroznějšímu,“ uvedla.

Chadídža přijala nabídku Tunisana, s nímž se seznámila přes internet. Podle jejích slov ji zlákal ke členství v ženské policejní brigádě Islámského státu, radikální sunnitské organizace, která v minulých měsících dobyla značnou část Sýrie a Iráku. Muž ji údajně ujistil, že Islámský stát není teroristická organizace a násilí používá proto, že si ho válka vyžaduje.

„Říkal: ‚Zavedeme řádně islám. Teď je válka, doba, kdy potřebujeme zemi ovládnout, a tak musíme být krutí‘,“ popsala mladá žena.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Syřanka tajně natočila život v Rakce pod kontrolou IS

Chadídža působila v baště radikálů ve městě Rakka. „Ze začátku jsem se svojí prací byla spokojená. Cítila jsem, že mám na ulici autoritu. Pak jsem se ale začala bát. Dokonce jsem začala mít strach sama ze sebe,“ řekla a dodala, že byla svědkem množství brutálních činů.

„To nejhorší, co jsem viděla, bylo, když jednomu muži přede mnou uřezali hlavu,“ uvedla.

Velitel ji chtěl za ženu

Pohár přetekl, když na ni její velitel začal naléhat, aby se za něj provdala.

„Zahraniční bojovníci se k ženám chovají velmi brutálně, dokonce i k těm, které si vzali. Byly případy, kdy žena musela na pohotovost kvůli sexuálnímu násilí. V tu chvíli jsem si řekla dost,“ vylíčila Chadídža.

Utekla v polovině září, pár dní před prvními americkými nálety, když ji propašovali přes nedalekou tureckou hranici.