Podle ministra energetiky způsobil výbuch zkrat na elektrickém vedení, po kterém následoval rozsáhlý požár. Většina horníků se udusila kysličníkem uhelnatým, protože po zkratu nemohli vyfárat z dvoukilometrové hloubky. Od východu byli čtyři kilometry daleko.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři vynášejí zraněné horníky z dolu

Zdroj: Reuters

V době výbuchu bylo pod zemí 787 lidí, z nichž přes 400 se podařilo zachránit, ale žádné v posledních hodinách. Naděje, že záchranáři objeví ještě někoho živého je stále nižší.

Premiér Recep Tayyip Erdogan, který město Soma na západě země ve středu navštívil, uvedl, že osmdesáti horníkům byla ošetřena různá zranění, žádná ale nebyla vážná.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan mezi horníky v Somě

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan na místě důlního neštěstí v Somě

FOTO: Reuters

Erdogan slíbil, že příčina největšího důlního neštěstí v Turecku bude vyšetřena: „Chci, aby každý věděl, že katastrofa bude vyšetřena ze všech hledisek a neumožníme žádné opominutí, nenecháme žádný kámen neobrácený.”

V Somě se příbuzní shromáždili u nemocnic, kde čekají na další zprávy.

Zdravotníci musejí neustále ošetřovat omdlelé či zhroucené. Desítky zoufalých příbuzných se shromáždily u vchodu do nemocnice a tlačí na policejní zátarasy. Policisté mají vodní děla a plynové masky.

„Můj syn měl dva měsíce do důchodu,“ vzlykala starší žena, které nedokázala zastavit slzy.

Záchranáři odnášejí jednoho ze zraněných horníků z dolu u Somy.

Záchranáři odnášejí jednoho ze zraněných horníků z dolu u Somy.

FOTO: Reuters

Spekuluje se, že za neštěstí může nedbalost. V Ankaře proti osmi stovkám demonstrantů mířících před ministerstvo energetiky nasadili slzný plyn.

Za poslední roky Turecko eviduje stovky porušení bezpečnostních pravidel v dolech u Somy, kde se těží uhlí důležité pro uhelné elektrárny. Pro tamní energetiku je právě tato surovina klíčová. [celá zpráva]