„Informovali jsme všechny strany, které se na nás obrátily, že na každou izraelskou agresi příště odpovíme,“ prohlásil Asad v televizi al-Manár, kterou provozuje šíitské hnutí Hizballáh, jež v Sýrii bojuje na prezidentově straně. [celá zpráva]

Konflikt s Izraelem by se navíc podle Asada mohl rozrůst. Prezident prohlásil, že v Sýrii je „jasný lidový tlak na otevření nové fronty odporu (proti Izraeli) na Golanech“.

 

FOTO: David Ryneš, Novinky

Izrael dobyl a anektoval část Golan v roce 1967. V souvislosti s válkou v Sýrii, která trvá přes dva roky, je také tento region v posledních měsících dějištěm incidentů. Rakety či střely však často na izraelskou stranu spíš zbloudí. [celá zpráva]

Moderní zbraně by ztížily Izraeli úder

Varování Asada před izraelským vměšováním následuje poté, co Jeruzalém upozornil na možnost úderu, dostane-li Asad protiletecké střely S-300, o jejichž dodávce tento týden informovalo Rusko. Syrský prezident ve čtvrtek řekl, že část dodávek už dorazila. [celá zpráva]

Asad nespecifikoval, o jaké zbraně se jedná. Ruský tisk v pátek popřel, že by Damašek už dostal první zásilku se systémy S-300, prý bude dodána až na podzim. Ruská agentura Interfax současně informovala, že Moskva dodá Sýrii desítku bojových letadel MiG-29M/M2. Kontrakt byl uzavřen už dříve, citoval Interfax ředitele výrobců Sergeje Korotkova.

Mig-29M/M2
MiG-29M/M2 je modernizovanou verzí známého MiGu 29, kde je uplatněn systém elektroimpulzního řízení fly by wire. Dvoumístná verze M2 je víceúčelová a dá se použít i pro útoky na pozemní cíle.

Korotkov řekl, že Rusko dodá Sýrii stroje MiG-29M/M2 a že v Moskvě je nyní syrská delegace a dojednává detaily kontraktu: "Myslím, že budou dodána do Sýrie, jedná se o více než deset letadel." V roce 2011 Sýrie objednala 24 těchto strojů.

Protiletadlové rakety S-300 a modernizované MiGy-29M by značně ztížily Izraelské údery na Sýrii.

List Washington Post ve čtvrtek zveřejnil zbrojní poptávku, již prý Damašek zaslal v březnu do Ruska s požadavkem co nejrychlejšího vyřízení. Na seznamu bylo 20 000 samopalů, 20 miliónů zásobníků munice, automatické pušky, granátomety, granáty a odstřelovací pušky.

Putinův poradce Jurij Ušakov řekl, že Moskva má právo dodávat zbraně podle dohodnutého harmonogramu a že Rusko nedodává žádné systémy spadající pod mezinárodní zákaz.