"Írán je připraven vést rozhovory v poctivé atmosféře. Nová americká administrativa oznámila, že chce změnu a vydat se cestou dialogu. Je zcela jasné, že opravdová změna musí být zásadní a nikoliv taktická. Íránský národ opravdové změny vítá a je připraven na dialog v ovzduší rovnocennosti a vzájemného respektu,“ řekl Ahmadínežád před statisíci lidí.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky po revoluci v roce 1979, kdy americké velvyslanectví 444 dní okupovaly skupiny studentů a zadržovaly pět desítek diplomatů a zaměstnanců ambasády. Napětí v posledních letech zvyšuje podezření Západu, že Írán staví jadernou bombu.

Ahmadínežádovo vyjádření následuje jen pár dní poté, co americký prezident Barack Obama navrhl Íránu konstruktivní dialog.

Revoluce svrhla prozápadního šáha Mohammada Rezu Pahlavího, jehož dynastie Íránu vládla 54 let, a vynesla k moci šíitské duchovní. Prvního února roku 1979 se vrátil z patnáctiletého exilu ajatolláh Rúholláh Chomejní a 11. února se stal vládcem země. Tento den se slaví každoročně jako vítězství revoluce, letos podle perského kalendáře připadá na 10. únor. Islámská republika byla vyhlášena až 1. dubna.
Oslavy se neobešly bez repliky satelitu, který nedávno Írán vynesl na oběžnou dráhu.:. Oslavy se neobešly bez repliky satelitu, který nedávno Írán vynesl na oběžnou dráhu.foto: Reuters/Caren Firouz
:. Oslav se zúčastnily statisíce lidí.foto: ČTK/AP
V úterních průvodech směřujících k náměstí Svobody se provolávala smrt Americe a Izraeli a děti měly na hlavách čelenky s nápisem Jsem tvým žákem, Chameneí, odkazujícím na současného duchovního vůdce země ajatolláha Alího Chameneího. Oslavy se neobešly bez repliky satelitu, který nedávno Írán vynesl na oběžnou dráhu. V jednom z průvodů se objevil osel ověšený z jedné strany izraelskou a z druhé americkou vlajkou. Všemu dominovalo často opakované heslo 30 let svobody, 30 let hrdosti.
                          zdroj: ČTK