Hlavní obsah
Mary L. Trumpová, neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa Foto: Profimedia.cz

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu. Kvůli dědictví

Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve čtvrtek svého strýce zažalovala. Šéfa Bílého domu a další členy rodiny viní z toho, že jí podvodně upřeli dědictví v hodnotě desítek milionů dolarů, informovala agentura Reuters.

Mary L. Trumpová, neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa Foto: Profimedia.cz
Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu. Kvůli dědictví

Žalobu neteř podala u newyorského státního soudu na Manhattanu. V dokumentu prezidenta Trumpa, jeho sestru Maryanne Trumpovou Barryovou a pozůstalost prezidentova bratra Roberta Trumpa, který zemřel v srpnu, viní z podvodu a spiknutí.

Všechny tři sourozence Mary Trumpová obvinila z toho, že se zmocnili realitního impéria, vybudovaného jejich otcem Fredem Trumpem starším, který zemřel v roce 1999, a použili jej k vlastnímu obohacení.

„Podvod nebyl pouze rodinným byznysem - byl to životní styl,” uvedla Mary Trumpová v žalobě.

Trumpovo okolí mlčí

Trumpův právník Jay Sekulow na žádost Reuters o komentář nereagoval. Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová uvedla, že "jediný podvod spáchala Mary Trumpová, když nahrála svou příbuznou a opravdu se zdiskreditovala". Mluvčí přitom patrně odkazovala na nahrávky Trumpovy sestry Barryové Trumpové, která na nich svého bratra v soukromí kritizuje. V letech 2018 a 2019 záznamy tajně pořídila Mary Trumpová.

S někdejší soudkyní federálního odvolacího soudu Trumpovou Barryovou se Reuters nepodařilo spojit. Na žádost o komentář nereagoval ani bývalý právník Roberta Trumpa.

Žalobu na svého strýce Mary Trumpová podala méně než šest týdnů před listopadovými prezidentskými volbami, v nichž bude Trump usilovat o obnovení mandátu.

Trump se snaží skrývat daňové přiznání

Trump se mezitím snaží zabránit manhattanskému prokurátorovi Cyrusu Vanceovi v získání jeho daňových přiznání, které prokuratura požaduje v rámci vyšetřování údajných nekalých praktik v Trumpově firmě The Trump Organization. Prezident také čelí civilnímu vyšetřování newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové ohledně toho, zda zvyšoval hodnotu svých aktiv k získání půjček a daňových výhod.

Nejnovější žaloba odráží některá obvinění, která neteř prezidenta a psycholožka Mary Trumpová vznesla ve své nedávno vydané knize Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa).

Foto: Profimedia.cz

Mary Trumpové bylo 16, když jí v roce 1981 zemřel otec Fred Trump mladší. Podle ní jí zanechal podíly v rodinném podniku, které měli spravovat Donald, Maryanne a Robert Trumpovi.

Podle Mary však trojice sourozenců začala peníze odvádět a lhát o tom, kolik zdědila, aby ji vyšachovali. Pětapadesátiletá Mary Trumpová tvrdí, že podvod nevyšel najevo do října 2018, kdy list The New York Times napsal o svém šetření daňových záležitostí týkajících se Trumpovy rodiny.

V aktuálním prohlášení poskytnutém jejím právním zástupcem Mary Trumpová uvedla, že ji Trump a další členové rodiny "zradili", jelikož "tajně spolupracovali" s cílem okrást ji, a opakovaně jí lhali o hodnotě jejího dědictví, čímž ji přiměli, aby se "vzdala všeho za zlomek skutečné ceny".

Prezidentův mladší bratr Robert Trump zemřel 15. srpna ve věku 71 let. Před svou smrtí se neúspěšně snažil u soudu Mary Trumpové zabránit ve vydání knihy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků