Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Patrick Semansky, ČTK/AP

Trumpa prý zaskočilo, že má Británie jaderné zbraně a Finsko není v Rusku

Americký prezident Donald Trump žil v domnění, že je Finsko součástí Ruska, netušil, že je Velká Británie jadernou velmocí, a nechal se slyšet, že by bylo senzační podniknout invazi do Venezuely. Ve své knize to podle serveru The Daily Mail tvrdí jeho někdejší poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

Americký prezident Donald Trump Foto: Patrick Semansky, ČTK/AP
Trumpa prý zaskočilo, že má Británie jaderné zbraně a Finsko není v Rusku

Na to, zda je Finsko součástí Ruské federace, se Trump podle Boltonovy knihy, kterou má Daily Mail k dispozici a v následujících dnech by se měla objevit na pultech knihkupců, ptal tehdejšího náčelníka generálního štábu Johna Kellyho.

Dotaz na to, zda Spojené království disponuje jadernými zbraněmi, zase Trump podle Boltona vznesl v roce 2018 při setkání s jeho tehdejší ministerskou předsedkyní Theresou Mayovou. „Aha, vy máte atomové zbraně?“ skočil údajně šéf Bílého domu do řeči jednomu z členů britské delegace. A podle Boltona to nebyl vtip.

Británie byla třetí zemí na světě po USA a Sovětském svazu, která vyvinula jadernou bombu, a první úspěšný test provedla v roce 1952. Británie navíc v současnosti využívá k odstrašení svých nepřátel americké rakety Trident vybavené jadernými hlavicemi odpalované z ponorek, připomněla ČTK.

Novinářští špinavci

O Venezuele se Trump vyjadřoval v tom smyslu, že jde fakticky o součást Spojených států a bylo by senzační tam podniknout invazi. Novináře zas šéf Bílého domu – opět podle Boltona – označoval za špinavce, kteří by měli být popraveni.

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton

Foto: Jim Young, Reuters

Kniha The Room Where it Happened o rozsahu 592 stran by měla vejít do prodeje v úterý, Trumpova administrativa se tomu ale ještě snaží zabránit. Tvrdí, že obsahuje lži, ale i přísně tajné informace. Bolton ji vydává devět měsíců poté, co skončil ve funkci Trumpova poradce pro národní bezpečnost. Z útržků, které zveřejnila americká i další světová média vyplývá, že se Bolton rozepsal o údajné nekompetentnosti Trumpa v otázce americké zahraniční, ale i domácí politiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků