Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Trump balancuje mezi válečnými instinkty a radami poradců, píší média

Bílý dům se podle amerických médií ocitl na křižovatce, kdy váhá mezi okázalou demonstrací síly a slibem vyhnout se ozbrojeným konfliktům. Prezident Donald Trump zatím volí zdrženlivost, ale s rostoucí agresivitou Teheránu nemusí být takové stanovisko konečné, píší komentátoři.

Americký prezident Donald Trump Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Trump balancuje mezi válečnými instinkty a radami poradců, píší média

Trump ve čtvrtek při setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem řekl, že americký dron mohl být tento týden v Ománském zálivu sestřelen bez vědomí íránského vedení. Právě tento incident je v pozadí nejnovějšího napětí. „Netvrdím, že chybu udělala země. Mluvím o někom, kdo je podřízen velení této země a udělal chybu,” řekl Trump. Nechce se mu prý věřit, že sestřelení bylo záměrné.

Podle serveru Politico ignoroval Trump výzvy Pentagonu a některých republikánských poslanců, aby proti Teheránu tvrdě zasáhl. Místo toho se rozhodl dostát svému slibu z volební kampaně v roce 2016, kdy se zavázal, že se vyhne „zbytečným válkám” na Blízkém východě.

Své rozhodnutí údajně Trump konzultoval se svými přáteli včetně moderátorů televize Fox News. Řekl jim prý, že na vojenskou odpověď tlačí bezpečnostní poradce John Bolton. „John miluje války,” stěžoval si prezident a dodal, že válka s Íránem by mohla jeho prezidentský mandát zničit.

Bezpečnsotní poradce Bílého domu John Bolton

Foto: Joshua Roberts, Reuters

Roztočil kolotoč a neví jak z něj ven

Opoziční demokraté reagovali s rozhořčením na zprávy o měnící se Trumpově strategii vůči Íránu. „Dává přednost eskalaci před diplomacií, aniž by věděl, jak se dostat z kolotoče, který roztočil,” napsal na Twitteru senátor Chris Murphy. „Přesně se ukázalo, proč politika není hra. Prezidenty by měl šlechtit intelekt a soudnost, k nynější situaci nikdy nemělo dojít,” konstatoval bývalý poradce prezidenta Baracka Obamy Ben Rhodes.

Trump ve čtvrtek zdůrazňoval, že sestřelený letoun nebyl pilotovaný. „V dronu nikdo neseděl. Kdyby měl posádku, byl by to převeliký rozdíl,” řekl v Bílém domě.

Podle komentáře listu The New York Times se Trump jako vrchní velitel branné moci přiblížil k bodu obratu, když balancoval mezi svými instinkty válečníka a radami poradců. Prozatím zvítězila zdrženlivost. V Bílém domě ale neexistuje „strategická soudržnost”, na nekompromisní odpovědi údajně trvají hlavně Bolton a ministr zahraničí Mike Pompeo.

Trump se ale použití síly vyhýbá. „Ti samí lidé, kteří nás vtáhli před 16 lety do iráckého dobrodružství, teď vyzývají k nové válce, tentokrát proti Íránu. Prezident je ale vůči tomu skeptický, velmi skeptický,” řekl televizi Fox News bývalý Trumpův neoficiální poradce Tucker Carlson.

Debata o nutnosti souhlasu Kongresu

Američtí zákonodárci se zřejmě rozcházejí v názoru, zda by si Trump měl v případě konfliktu s Íránem vyžádat souhlas Kongresu. Ukázala to v noci na dnešek debata ve studiu Fox News. Demokratický poslanec John Garamendi je přesvědčen, že jakýkoli „válečný akt” musí mít podporu Kongresu. Zapotřebí je podle něj i zajištění podpory ze strany spojenců. Republikán Mark Green naopak soudí, že v případě íránského útoku Trump souhlas parlamentu s reakcí nepotřebuje.

Důrazné varování před válkou s Íránem adresovala Bílému domu demokratická poslankyně Ilhan Omarová, muslimka somálského původu. „Agresoři stejně jako v Iráku využívají falešné záminky k válečným výzvám. Stejně jako v případě Iráku je naše média mají za bernou minci. Stejně jako v Iráku budou umírat děti, zmařeny budou americké životy a svět bude méně bezpečný,” napsala na Twitteru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků