Hlavní obsah
RQ-4 Global Hawk. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Írán sestřelil velký americký špionážní dron

Iránské revoluční gardy ve čtvrtek oznámily, že sestřelily nad íránskou provincií Hormuzgán americký dron RQ-4 Global Hawk. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA. Nejmenovaný americký představitel agentuře Reuters sdělil, že íránská střela typu země-vzduch bezpilotní stroj sestřelila, ale v mezinárodním vzdušném prostoru nad Hormuzským průlivem. K incidentu došlo v době silného napětí mezi Teheránem a Washingtonem, způsobeném krachem jaderné dohody z roku 2015.

RQ-4 Global Hawk. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Írán sestřelil velký americký špionážní dron

Íránské revoluční gardy, které odpovídají pouze nejvyššímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu, uvedly, že dron sestřelily ve čtvrtek ráno, když vstoupil do íránského vzdušného prostoru v provincii Hormuzgán asi 1200 km od Teheránu. IRNA zveřejnila i záběr trosek padajícího stroje.

Global Hawk, který byl podle Íránu sestřelen, je velký dron s rozpětím skoro 40 metrů létající ve výšce až 18 km. Má dolet přes 20 000 km a může zůstat ve vzduchu až 34 hodin.

Bill Urban, mluvčí amerického velitelství CENTCOM, pod které spadá oblast Blízkého východu, odmítl zprávy íránských sdělovacích prostředků komentovat. Na dotaz agentury AP, zda může sestřelení potvrdit, odpověděl pouze: „Nad íránským územím žádný dron nebyl. Žádný americký stroj dnes neoperoval nad územím Íránu“.

Nejmenovaný americký představitel pak americké televizi ABC potvrdil, že průzkumný dron byl sestřelen íránskou raketou země-vzduch nad Hormuzským průlivem. Podle něj šlo o námořní verzi Global Hawku MQ-4C Triton.

Kumobarak, u něhož měl být dron sestřelen, se nachází u Hormuzského průlivu, kde po útocích na šest tankerů panuje zvýšené napětí. Poslední dva byly provedeny přísavnými minami a u jednoho tankeru byl zachycen člun revolučních gard, který podle Spojených států odstraňoval z loni nevybuchlou minu. [celá zpráva]

Spojené státy minulý týden obvinily Írán, že vypálil raketu na jiný jejich dron, který v oblasti hlídkoval po posledním útoku na dva tankery v Ománském zálivu. Washington z napadení lodí obvinil Teherán, který to však popírá.

Menší americký útočný dron MQ-9 Reaper byl sestřelen 6. června vzbouřenými jemenskými Húsii, které Írán podporuje.

Všechny tyto akce ukazují nejen napětí v oblasti, ale také to, že Írán má vyspělé prostředky na svou obranu.

Obavy z eskalace

Pozorovatelé vyjadřují obavy, že špatný odhad situace či další eskalace napětí může obě země přivést do otevřeného konfliktu.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a uvalil na islámskou republiku nové sankce. Teherán v reakci sdělil, že v červenci přestane ustanovení dohody dodržovat a v posledních dnech rovněž zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu. [celá zpráva] Plánuje překročit i hranici obohacen nad povolené limity. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků