Hlavní obsah
Ministr zahraničí USA Mike Pompeo Foto: Erin Scott, Reuters

Spojené státy navrhly Venezuele kompromis, Guaidó se má stáhnout

Americká vláda v úterý vyzvala Venezuelu ke kompromisnímu vytvoření společné vlády opozice a stoupenců prezidenta Nicoláse Madura. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo na tiskové konferenci vyzval Madura i venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa, aby do příštích voleb nezasahovali.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo Foto: Erin Scott, Reuters
Spojené státy navrhly Venezuele kompromis, Guaidó se má stáhnout

Sankce USA odvolají, až bude plán realizován a z Venezuely odejdou cizí vojáci, řekl ministr ve zjevné narážce na kubánské armádní poradce.

Guaidóa, který se prohlásil prezidentem a jehož uznávají USA a desítky dalších zemí, bude Washington dál podporovat. Může kandidovat i v příštích prezidentských volbách, řekl Pompeo, nemá ale být v přechodné vládě. Maduro naproti tomu "musí odejít" a nikdy Venezuele vládnout nebude, konstatoval americký ministr zahraničí.

Podle agentury AP je americký návrh nazvaný Demokratický rámec pro Venezuelu smířlivější než dosavadní představy o řešení vnitropolitické krize v zemi. Jeho cílem má být vytvoření podmínek pro spravedlivé parlamentní volby, které by se podle Pompea měly stejně jako volby prezidentské uskutečnit za šest až dvanáct měsíců. Do té doby by zemi řídila pětičlenná "státní rada", jejímiž členy by byli stoupenci socialistické Madurovy vlády i opoziční poslanci, nikoli ale sám Maduro nebo Guaidó.

Ještě před týdnem Washington obviňoval Madura a další venezuelské činitele z "narkoterorismu" a za informace k prezidentově dopadení nabídl 15 milionů dolarů (371 milionů korun). Američané Madura viní z konspirace s kolumbijskými rebely s cílem zaplavit USA kokainem.

Podle BBC není americký plán mírovou nabídkou Madurovi, ale spíš poselstvím jeho stoupencům a armádě, která ze Madurem stojí. Washington jim naznačuje, že politická krize v jejich zemi může skončit, pokud se proti Madurovi postaví.

USA byly dosud neoblomnými stoupenci Guaidóa, který loni označil Madura za uzurpátora a postavil se do čela státu jako právoplatný prezident. Spojené státy přerušily s venezuelským režimem diplomatické styky, zamezily venezuelskému zboží přístup na americký trh a vyhlásily proti Venezuele ropné embargo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků