Hlavní obsah
Zásah záchranářů na námořní základně v Pensacole Foto: ČTK/AP

Saúdskoarabský voják, který vraždil na floridské základně, kritizoval USA

Saúdskoarabský voják, který prodělával letecký výcvik na základně amerického námořnictva Pensacola na Floridě, kde v pátek zastřelil ruční zbraní tři lidi, zveřejnil před útokem na internetu komentáře nepřátelské vůči Spojeným státům. Podle agentury AFP na to upozornila organizace SITE, která monitoruje weby islámských radikálů.

Zásah záchranářů na námořní základně v Pensacole Foto: ČTK/AP
Saúdskoarabský voják, který vraždil na floridské základně, kritizoval USA

„Jsem proti zlu a Amerika se jako celek proměnila v národ zla... Nejsem proti vám jen proto, že jste Američané, nechovám k vám nenávist kvůli vašim svobodám. Příčinou mé nenávisti je, že každý den podporujete, financujete a pácháte zločiny proti muslimům i proti celému lidstvu,” napsal podle SITE na Twitteru útočník, identifikovaný jako Muhammad Šamrání. Vyšetřovatelé se to nyní snaží prověřit.

Útok se odehrál v jedné z učeben na vojenské základně. Podle policie použil muž krátkou střelnou zbraň, tři lidi usmrtil a osm dalších zranil. Jednalo se o příslušníka saúdskoarabského letectva, který se na základně účastnil výcviku. Proti útočníkovi zasahovali policisté i vojáci a nakonec ho při přestřelce zabili, jeden z policistů ale byl zastřelen a a další dva postřeleni.

Policie zatím nesdělila, jestli incident souvisí s terorismem. FBI, která ale případ vyšetřuje, uvedla, že vyšetřuje i teroristický motiv útoku, napsala stanice BBC na svém webu

„Saúdskoarabský král Muhammad bin Salmán útok odsoudil jako barbarský a kondoloval obětem,” oznámil americký prezident Donald Trump.

Základna v Pensacole je známá jako výcvikové středisko námořních pilotů a je rovněž domovskou stanicí akrobatické letky Blue Angels. Je na ní přes 16 000 vojáků a okolo 7400 civilních zaměstnanců.

Tento týden je to v USA druhý útok střelnou zbraní ve vojenském zařízení. Ve středu příslušník námořnictva zastřelil na základně Pearl Harbor na Havaji dva civilní dělníky ve vojenské loděnici a poté spáchal sebevraždu. Námořnictvo kvůli tomu čelí kritice veřejnosti, neboť útočník měl dlouhodobé kázeňské problémy a nezvládal výbuchy vzteku. Přesto byl do loděnice přidělen jako ozbrojená stráž. „K útoku použil služební pušku a pistoli,” napsal portál Hawaii News Now.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků