Hlavní obsah
Bývalý starosta South Bendu Pete Buttigieg Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Pete Buttigeg odstoupil z boje o Bílý dům

Jeden z demokratických kandidátů na amerického prezidenta, Pete Buttigieg, oznámil, že odstupuje ze souboje o demokratickou nominaci na šéfa Bílého domu. Řekl to svým příznivcům ve městě South Bend v Indianě, kde dříve zastával funkci starosty. Udělal to poté, co neuspěl v primárkách v Jižní Karolíně.

Bývalý starosta South Bendu Pete Buttigieg Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP
Pete Buttigeg odstoupil z boje o Bílý dům

Pete Buttigieg ve své řeči ocenil, jakých úspěchů se jim podařilo dosáhnout. Zejména zmínil vítězství ve stranickém shromáždění v Iowě na začátku února. Zdůraznil rovněž, jaké hodnoty se snažil ve své kampani prosazovat.

„A tak si musíme v tento fázi klání přiznat, že nejlepším způsobem, jak zachovat víru v naše cíle a ideály, je odstoupit a pomoci sjednotit naši stranu a náš národ,” prohlásil 38letý Buttigieg. „Takže jsem dnes učinil obtížné rozhodnutí a zastavil svou kampaň,” dodal. Doplnil, že udělá „vše, co je v jeho moci”, aby zajistil, že příštím americkým prezidentem se stane zástupce demokratů.

Zatím poslední demokratické primárky, které se v sobotu konaly v Jižní Karolíně, vyhrál s velkým náskokem bývalý viceprezident Joe Biden. Druhý skončil senátor Bernie Sanders. Pete Buttigieg a senátorka Amy Klobucharová, kteří zaznamenali úspěchy v některých předchozích nominačních soubojích, nedosáhli v Jižní Karolíně podpory ani deseti procent demokratických voličů. Stejně tak si méně než deset procent připsala senátorka Elizabeth Warrenová.

Po odstoupení Buttigiege, který se otevřeně hlásil ke své homosexuální orientaci, se o demokratickou nominaci bude ucházet už jen šest kandidátů. Původně jich bylo přes 20. Jak poznamenala agentura AFP, odchod Buttigiege by mohl zcela určitě pomoci Bidenovi. V úterý 3. března, které je označováno za volební super úterý se bude hlasovat ve 14 státech USA.

Primárky potrvají až do června a demokraté si v nich budou vybírat svého prezidentského kandidáta. Ten se pak v listopadu utká o prezidentské křeslo s nynějším republikánským šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků