Hlavní obsah
Demokratka Kamala Harrisová by ráda do Bílého domu Foto: Profimedia.cz

Demokratická senátorka Harrisová ohlásila kandidaturu do Bílého domu

Demokratická senátorka za Kalifornii Kamala Harrisová v pondělí oznámila kandidaturu na prezidentku Spojených států. Pokud by uspěla, byla by tato tvrdá kritička prezidenta Donalda Trumpa první ženou ve funkci.

Demokratka Kamala Harrisová by ráda do Bílého domu Foto: Profimedia.cz
Demokratická senátorka Harrisová ohlásila kandidaturu do Bílého domu

Kandidaturu už dříve oznámili mimo jiné někdejší demokratický kongresman John Delaney či někdejší ministr bytové výstavby ve vládě Baracka Obamy Julian Castro. Další o ní uvažují, uvedla agentura AP.

"Kandiduji na prezidentku Spojených států," oznámila Harrisová v pořadu stanice ABC. Pondělí si přitom nevybrala náhodně: ve Spojených státech si Dnem Martina Luthera Kinga připomínají 90 let od narození tohoto slavného bojovníka za práva černochů. Harrisová je dcerou imigrantů a má jamajské a indické kořeny.

Bývalá prokurátorka

Čtyřiapadesátiletá Harrisová je senátorkou od roku 2017. Předtím pracovala jako kalifornská generální prokurátorka.

Po někdejším kongresmanovi Johnu Delaneyovi a bývalém ministrovi bytové výstavby ve vládě Baracka Obamy Julianovi Castrovi je Harrisová dalším členem Demokratické strany, který oficiálně ohlásil kandidaturu.

Z očekávaných jmen zatím učinila první formální krok ke kandidatuře senátorka Elizabeth Warrenová a své možnosti sonduje i několik dalších politiků. Je mezi nimi senátor z New Jersey Cory Booker, newyorská senátorka Kirsten Gillibrandová, senátor za Vermont Bernie Sanders a rovněž bývalý viceprezident Joe Biden. Záměr kandidovat oznámila v rozhovoru s televizí CNN i havajská kongresmanka Tulsi Gabbardová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků