Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Čína prováděla tajně menší jaderné testy, tvrdí Američané

Čína zřejmě nedávno provedla v podzemních zařízeních menší jaderné testy, navzdory tomu, že mezinárodní pakt podobné aktivity zakazuje, napsal list The Wall Street Journal s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Zjištění by mohlo zvýšit napětí mezi USA a Čínou vyostřené pandemií novým koronavirem. Bílý dům viní Peking z toho, že se onemocnění covid-19 rozšířilo do světa.

Ilustrační foto Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP
Čína prováděla tajně menší jaderné testy, tvrdí Američané

Washington se obává, že Peking porušil zákaz jaderných testů s explozí, jež spustí řetězovou reakci, jako tomu je například v případě detonace jaderných hlavic. Podle americké diplomacie podezření vyvolala loňské aktivita v testovacím středisku Lob-nor. Na místě konaly rozsáhlé práce a byly využity komory na zadržení výbuchů, tvrdí diplomacie. USA označily čínské jaderné aktivity za netransparentní.

Peking rovněž podle americké diplomacie blokoval přenos dat ze senzorů napojených na monitorující centrum, které spravuje mezinárodní agentura, která ověřuje dodržování úmluvy o zákazu jaderných zkoušek. Čínská ambasáda ve Washingtonu zatím na obvinění nereagovala.

V září 1996 přijalo Valné shromáždění OSN Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), která však dosud nevstoupila v platnost. Rusko, Francie a Británie, které jsou tři z pěti mezinárodně uznaných jaderných velmocí, CTBT podepsaly a ratifikovaly. Ratifikovat úmluvu ale stále musí 44 zemí.

Čína a USA smlouvu podepsaly, ale neratifikovaly. Čína nicméně uvedla, že se bude držet závazků, které z ní plynou, zatímco USA od roku 1992 dodržují moratorium na zkoušky jaderných zbraní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků