Hlavní obsah
Australský premiér Scott Morrison (vlevo) s americkým prezidentem Donaldem Trumpem 20. září ve Washingtonu. Foto: Profimedia.cz

Austrálie pomůže Američanům s letem na Měsíc i Mars, investuje 100 milionů USD

Austrálie investuje 101 milionů amerických dolarů (2,37 miliardy korun) na podporu snahy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vrátit se na Měsíc a doletět pak i na Mars. Podle agentury Reuters to v sobotu oznámil australský premiér Scott Morrison při návštěvě v sídle NASA.

Australský premiér Scott Morrison (vlevo) s americkým prezidentem Donaldem Trumpem 20. září ve Washingtonu. Foto: Profimedia.cz
Austrálie pomůže Američanům s letem na Měsíc i Mars, investuje 100 milionů USD

Morrison uvedl, že investice zamíří v následujících pěti letech k australským firmám, kterým by měly pomoci zapojit se do plánů NASA.

„Podporujeme australské firmy v cestě na Měsíc i na Mars a zase zpátky,“ uvedl předseda australské vlády v prohlášení.

Bílý dům již dříve oznámil svůj cíl vrátit se na Měsíc do roku 2024. Australská vesmírná agentura, která byla založena v roce 2018, bude spolupracovat s NASA při hledání oblastí, kde by mohla nejlépe mise amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír podpořit.

Průzkum lunárního nerostného bohatství

Podle Morrisona by se australské firmy mohly kupříkladu podílet na průzkumu nerostného bohatství ve vesmíru.

„Důlní průmysl máme v Austrálii dost dobrý,“ řekl. Australské společnosti by rovněž mohly spolupracovat na výrobě vybavení kosmických lodí a na vývoji automatizovaných systémů.

Morrison, který během nynější návštěvy Spojených států zavítal také do Bílého domu, prohlásil, že Austrálie chce do roku 2030 vytvořit ve vesmírném průmyslu dalších 20 tisíc pracovních míst.

Trump: Už jsme tam byli, ale je to odrazový můstek

Prezident USA Donald Trump na společné tiskové konferenci s Morrisonem podotkl, že cesta na Měsíc poslouží Američanům jako odrazový můstek k cestě na Mars.

„Namítal jsem, že cesta na Měsíc není moc zajímavá, protože jsme tam už byli. Ale oni mi řekli: ‚Ne, pane, to je odrazový můstek pro Mars‘,“ přiznal Trump.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků