Americký prezident Trump na Twitteru přišel s návodem, že by možná „mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny“ a zdůraznil, že „je třeba jednat rychle“.

Při návštěvě státu Minnesota pak šéf Bílého domu Trump poznamenal, že jde o „strašný požár“ o rozsahu, jaký se vidí jen zřídka. Nyní to vypadá, že Notre-Dame lehne popelem, řekl Trump.

Plameny šlehající z pařížské katedrály Notre-Dame.

Plameny šlehající z pařížské katedrály Notre-Dame

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Hořící katedrálu Notre-Dame se zřejmě hasičům nepodaří zachránit

Trumpovo doporučení použít k hašení katedrály letouny typu Canadair francouzské úřady odmítly. Úřad civilní obrany na Twitteru uvedl, že vržení vody „na tento typ budovy“ by mohlo „přivodit proboření celistvosti stavby“.

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka zdůraznil, že hasiči se musí dostat i dovnitř. „Jak hasit katedrálu? Výšková technika, hodně vody, hodně hasičů a štěstí. Musí se i dovnitř, dřevěné trámy drží celistvost lépe než ocelová konstrukce,“ napsal Kavka na Twitteru. „Tohle je černá můra každého velitele,“ dodal Kavka.

Britský spisovatel Ken Follett‏, autor bestselleru Pilíře země o stavbě katedrál, na Twitteru upozornil, že střešní trámy sestávají ze stovek tun dřeva, starého a velmi suchého.

„Když to shoří, střecha se zhroutí, padající trosky pak zničí klenbu, která také spadne a zničí mohutné kamenné pilíře, které to celé drží,“ napsal Follett.

 

FOTO: Mapy.cz