Nakaženým je třiatřicetiletý člen mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF), který léčil pacienty s ebolou v Guineji, v jednom ze tří západoafrických států, které epidemie zasáhla nejvíce.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Spencer opustil Guineu 14. října. Vracel se přes Evropu, do New Yorku přiletěl 17. října. Prošel zdravotnickou kontrolou pro cestující z Guiney, Libérie a Sierry Leone. Podle amerických Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) absolvoval několik stupňů prohlídky a neměl horečku ani další příznaky nemoci. Od úterý se cítil unavený. Když dostal ve čtvrtek horečku a průjem, oznámil to MSF, uvedla BBC. Speciální tým v ochranných oblecích pak lékaře dopravil z bytu na Manhattanu do nedaleké nemocnice Bellevue. Nejprve ho čeká další test, který má nákazu potvrdit.

Vchod do newyorské nemocnice Bellevue

Vchod do newyorské nemocnice Bellevue

FOTO: Mike Segar, Reuters

Guvernér státu New York Andrew Cuomo uvedl, že Spencer byl v přímém kontaktu se čtyřmi lidmi. Tři z nich, včetně lékařovy snoubenky, byli umístěni do karantény. Příznaky nemoci podle newyorských úřadů nemají. Čtvrtou osobou je řidič taxi. U něj bylo nebezpečí nákazy vyloučeno. Jel také metrem a zaběhal si.

„V úvodu chceme prohlásit, že Newyorčané nemají žádný důvod k obavám,” uvedl podle agentury AP de Blasio. „Ebola patří k nemocem, jimiž je velmi těžké se nakazit. Newyorčané, kteří nebyli vystaveni tělním tekutinám nakaženého, nejsou v ohrožení,“ dodal. CDC přesto do New Yorku vyslala tým expertů vyčleněných pro boj proti ebole.

Improvizované tiskové konference před nemocnicí Bellevue se zúčastnili starosta Bill de Blasio (uprostřed u stolu) a guvernér Andrew Cuomo (u stolu druhý zprava).

Improvizované tiskové konference před nemocnicí Bellevue se zúčastnili starosta Bill de Blasio (uprostřed u stolu) a guvernér Andrew Cuomo (u stolu druhý zprava).

FOTO: Eduardo Munoz, Reuters

Obavy z šíření eboly v USA rostou od chvíle, kdy byl v Texasu hospitalizován první člověk s touto diagnostikovanou nemocí, Liberijec, který s ebolou do USA přicestoval z Afriky a 8. října zemřel. Virem se infikovaly i dvě sestry, které ho ošetřovaly. Jedna z nich se podle prohlášení rodiny zřejmě uzdravila. Druhá nakažená zdravotní sestra je podle všeho také na cestě k uzdravení. [celá zpráva]

Ebola v Mali

Šestou západoafrickou zemí, kde se ebola objevila, se stalo Mali. Virus byl zjištěn podle CNN u dvouleté dívky, která byla do země převezena ze sousední Guineje. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO) s tím, že se zřejmě nakazila už v Guineji. Její otec ebole podlehl.

Newyorský bar The Gutter, kde se zastavil nakažený lékař, zůstal zavřený.

Newyorský bar The Gutter, kde se zastavil nakažený lékař, zůstal zavřený.

FOTO: Lucas Jackson, Reuters

Dívka byla převezena do nemocnice, když zdravotní sestra zjistila, že má příznaky připomínající ebolu. Test nákazu potvrdil. „Dívka zůstává v nemocnici v Kayesu se členy rodiny, kteří mohli být také vystaveni viru,“ řekla mluvčí malijského ministerstva zdravotnictví Markatie Daou.

Malijský ministr zdravotnictví Ousmane Kone vyzval obyvatele Kayesu, aby byli v klidu a dodržovali hygienická opatření.

Ve dvou z šesti afrických zemí, kde se ebola objevila, v Nigérii a v Senegalu, se podařilo nákazu zvládnout a nemoc se tam už nevyskytuje. [celá zpráva]

Ve třech nejpostiženějších zemích si ebola vyžádala skoro 4900 obětí. [celá zpráva]