Riceová v dopise Obamovi své rozhodnutí neucházet se o funkci zdůvodnila tím, že její schválení do funkce by bylo obtížné. „Jsem teď přesvědčena, že schvalovací proces by mohl být dlouhý, rušivý a nákladný jak pro vás, tak pro naše národní i mezinárodní priority. Kompromisy v naší zemi nemají cenu, pozice ministryně zahraničí by neměla být politizována,“ napsala Riceová a dodala, že je poctěna tím, že byla navrhována na tuto funkci, uvedla televize NBC.

Barack Obama její rozhodnutí přijal. Ocenil je republikánský senátor Lindsey Graham, který patřil k jejím největším kritikům.

Útok byl promyšlený teroristický čin

Republikáni jednu dobu hrozili, že jmenování Riceové ministryní zablokují v Senátu. Riceová se ocitla pod palbou kritiky ze strany republikánů, když po zářijovém útoku na americký konzulát v Benghází v televizi tvrdila, že násilí bylo spontánním vyjádřením hněvu vyznavačů islámu kvůli urážlivému filmu Nevinnost muslimů. Později ale vyšlo najevo, že to není pravda a šlo o promyšlenou akci teroristů, při které zemřel velvyslanec Christopher Stevens a další tři Američané.

Riceová v americké zahraniční politice působí od roku 1993. Začala za prezidenta Billa Clintona jako řadový zaměstnanec Národní bezpečnostní rady. Poté zažila rychlý kariérní vzestup a v roce 2009 se stala americkou velvyslankyní při OSN.

Nyní se spekuluje, že post zaujme demokrat John Kerry, který neúspěšně  kandidoval proti Georgi Bushovi v prezidentských volbách v roce 2004, nebo republikán Chuck Hagel.